Stávající urologický laser v hodnotě stovek tisíc se na operačních sálech využívá několikrát týdně, nyní však bude možné použít novější přístroj, který vyšel na zhruba 630 tisíc korun.

Ke slovu totiž přichází metoda cíleného drcení konkrementů pomocí laserového paprsku. „Holmiový laser se využívá na drcení kamenů v jihlavské nemocnici vůbec poprvé. Kromě něho ještě lékaři využívají metodu ultrazvuku,“ uvedla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

„Nový laser slouží pro urologické endoskopie,“ dodala vrchní sestra operačních sálů Magdalena Vojtěchová. Během zákroku je pacient v celkové anestezii a na operačním sále stráví zhruba hodinu.

Pacienti na urologickém oddělení často trpí přítomností kamenů v ledvinách, močovodech a v močovém měchýři. „Kameny jsou tvořeny minerálními látkami a solemi, které jsou v moči rozpustné, ale za některých okolností dochází k jejich krystalizaci a postupné proměně v nerozpustný konkrement,“ vysvětlila Zachrlová.

Litotrypse, tedy chirurgický zákrok v podobě drcení kamenů, je jen jedna z možností. Některých druhů močových kamenů se lze zbavit pomocí podávání léků.