Na oddělení nukleární medicíny a PET centrum Nemocnice Jihlava byl slavnostně uveden do provozu nový SPECT/CT, který dokáže zejména diagnostikovat nádory. Lékaři uvádí, že najde melanom v kostech v tak rané fázi, kdy je ještě pro klasický rentgen nezaznamenatelný.

Přístroj doporučí, jak pacienty léčit. „Dokáže říct, jestli dosavadní léčba je vhodná a má smysl v ní pokračovat. Největší výhoda je, že dokážeme vyšetřit pacienta opravdu od hlavy až k patě,“ uvedl primář Jiří Prášek.

Na stroji lze dělat také takzvaná funkční vyšetření „Můžeme vyšetřit ledviny, játra, žaludek, žlučník, nabízí se celá řada léčby pacientů mimo obor onkologie,“ dodal Prášek. Zdravotníci mohou odhalit problém i u pacientů, u kterých ultrazvukové vyšetření ukazuje, že je daný orgán v pořádku.

Vyšetření je značně sofistikovanější než jiné metody, pacient na něm může strávit až hodinu. I proto se jich za den na tomto přístroji vystřídá jen kolem deseti.

Zámek ve Větrném Jeníkově.
Jeníkovský zámek bude i dál sloužit pro tamní obyvatele

Pacientovi je nejprve aplikována radioaktivní látka do žíly a nový přístroj pak dokáže zachytit její rozložení v celém těle. Díky tomu lze nalézt metastázy v těle. „Přístroj slouží zdravotníkům k tomu, aby dokázali přesně určit, v jaké pozici se nachází ložisko radioaktivity,“ vysvětlil Prášek.

Ačkoliv mají podobný přístroj také jiné nemocnice na Vysočině, tento je nejmodernější. Lepší než ostatní je v softwarovém výstupu a také je pro vyšetření zapotřebí méně radioaktivního záření.

Nové SPECT/CT stálo téměř osmnáct milionů a doplnilo stávající vybavení pracoviště. „Nyní jsme schopni obsloužit pacienty komplexního onkologického centra v plné šíři,“ podotkl Prášek.

Náměstek hejtmana Vladimír Novotný uvedl, že mu částka přístroje připomíná částku na stavbu nové budovy protialkoholní záchytné stanice. „Pro mě je tento přístroj důležitější, měl by sloužit zdravotnictví daleko více,“ řekl Novotný.

Jihlavský havířský průvod
Havíři v neděli poutí oslaví svátek patrona Jihlavy