Lidé si v nemocnici budou moci nechat změřit tlak, cholesterol nebo se správně naučit mýt si ruce. Lékaři také budou kontrolovat znaménka. To vše zdarma.

„Touto akcí chceme upozornit na důležitost prevence a odpovědnost každého z nás za své zdraví. Chodit k lékaři na preventivní prohlídky rozhodně není zbytečné, a to by si lidé měli uvědomit," řekla náměstkyně ošetřovatelské péče jihlavské nemocnice Jarmila Cmuntová s tím, že lidé procházející kolem stánků Dne zdraví pro veřejnost by se na pár minut mohli zastavit a zkontrolovat svoje zdraví.

V modré chodbě, spojující interní a diagnostický pavilon nemocnice, budou připraveni zdravotničtí pracovníci. Kuřákům se bude měřit oxid uhličitý v plicích a nabídnuta jim bude pomoc Poradny pro odvykání kouření. Epidemiologická sestra ukáže, jak si správně umýt a vydezinfikovat ruce, a vysvětlí, proč je správné mytí rukou důležité. Měřit se bude také hodnota glykémie. Zástupci Státního zdravotního ústavu určí zájemcům výši cholesterolu.

Na místě bude také stánek Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Zde budou měřit krevní tlak a vypočítají BMI a seznámí zájemce se všemi preventivními programy, které zcela jistě stojí za zmínku ve vztahu k odpovědnému přístupu každého z nás ke svému zdraví," doplnila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Na kožním oddělení zájemcům vyšetří znaménka.

Den zdraví po veřejnost se bude v Nemocnici Jihlava konat příští úterý mezi 9. a 13. hodinou. Zdravotníky najdete v přízemí, v modré chodbě spojující interní pavilon nemocnice s diagnostickým.