Hodně práce mají v tomto týdnu lékaři a sestřičky Nemocnice Jihlava, kam kvůli náledí a sněhu míří desítky zraněných pacientů. V pátek k nim navíc přibyli i astmatici a kardiaci, kterým se zdravotní stav zhoršil po páteční prudké změně počasí.

„Co se úrazů týče, asi nejhorším dnem tohoto týdne bylo úterý. V tento den se stalo i několik dopravních nehod, takže jsme museli ošetřit přednostně ty, které přivezli záchranáři. Prodloužily se tím čekací doby těch pacientů, kteří neměli vážnější úrazy a přišli po svých," řekla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. Plný urgentní příjem zaznamenali v nemocnici také ve středu odpoledne.

„V rámci úrazů šlo nejčastěji o zlomené a podvrtnuté kotníky a zápěstí," zmínila mluvčí Nemocnice Jihlava. V nemocnici v minulých dnech museli ošetřit zraněné pacienty různých věkových kategorií, jak děti, tak i seniory.

„Starší lidé padali na ledu a sněhu. Ti mladší měli zase typické úrazy ze zimního sportování, které se za poslední týdny objevily vůbec poprvé. Jednalo se o přiražené prsty pod sáněmi nebo boby a úrazy na lyžích," vysvětlila Zachrlová.

A hned také přidala pár preventivní rad pro všechny. Lidé by měli být všeobecně velmi opatrní. Starší lidé by si měli pořídit kvalitní obuv a například hole s bodcem, aby si ho mohli zapíchnout do ledu. „Opatrní by měli být i rodiče na své děti. Vyplatí se používat helmy, a to jak na lyže, tak na brusle," doplnila Zachrlová.

Další problémy

Během pátku museli v jihlavské nemocnici kromě úrazů řešit i zdravotní problémy, se kterými dorazili astmatici a kardiaci. „Dnes během dopoledne vlivem změny počasí přibylo dušností a kolapsových stavů. Tato situace ovšem nastává vždycky, když se změní počasí," popsala páteční situaci v nemocnici mluvčí.

Lékaři se nezastavili ani během nedávných vánočních svátků, kdy byl urgentní příjem jihlavské nemocnice zahlcený. „Nebyl sice sníh, takže tady nebyly žádné úrazy zimního charakteru jako teď, spojené s pády na ledu, sáňkováním a lyžováním. Protože měli ale všichni praktičtí lékaři dovolenou, nemocnici hojně vyhledávali lidé s chřipkami nebo angínami," uvedla Zachrlová.

Například na Štědrý den vyndali lékaři pět kostí z krku, na první svátek vánoční s tím samým problémem přišli další dva lidé. Jen za sváteční dopoledne bylo ošetřeno zhruba tolik pacientů, co jindy za celý víkend dohromady.

ZUZANA MUSILOVÁ