První den lyžování si nenechal ujít Jiří Růžička z Jihlavy, který bedlivě sledoval internetové stránky. „Dalo se předpokládat, že je začátek sezony na spadnutí. Viděl jsem na kamerách, jak zasněžují, takže jsem toho musel využít. Jsem tu pravidelným návštěvníkem," popsal na svahu Růžička. Podmínky byly podle něj takřka ideální. „Sníh je sice trochu tvrdší, ale lyžování je parádní. Jen mě trochu překvapuje, že tu není více lidí," uvedl v sobotu kolem desáté hodiny dopoledne.

Vlek se poprvé rozjel v osm hodin ráno. Než lyžaři stihli vytáhnout výbavu, mohl Růžička lyžovat takřka bez front. V sobotních odpoledních hodinách už bylo lyžařů na svahu více. „Sobota byla slabší, ale v neděli už přišlo lidí více. Po oba dva dny lze říci, že se svezlo několik stovek lidí," okomentoval situaci správce areálu Pavel Havlíček.

Dostatek prostoru měl v sobotu na svahu také Alex z Ukrajiny, který žije v Pelhřimově. Pod dohledem instruktorky z místní lyžařské školy Zajda se učil na snowboardu. „Stojím na tom poprvé, ale baví mě to," uvedl Alex. Jeho instruktorka Kateřina Šmrhová si svého žáka pochvalovala. „Na to, že to byla teprve jeho třetí jízda, tak je to perfektním žákem," udělila pochvalu Šmrhová. Ta v lyžařské škole vyučuje nejen snowboard, ale také jízdu na lyžích.

„Podmínky jsou bezvadné, hezky se tu jezdí," zhodnotila sněhový podklad instruktorka.

NEJEN LYŽE

Někteří ovšem zasněžený svah využili také k bobování nebo sáňkování. „Dcerka už se nemohla dočkat, až vytáhne boby, tak jsme tu od časného rána. Je to parádní, že se v dnešních chudých sněhových podmínkách dá trochu vyřádit," poznamenala maminka Renata Horňáková.

A jak to plánuje správce areálu na Šacberku v dalších dnech? „Od pondělí až do středy budeme mít zavřeno. V pondělí je navíc 5. prosince, takže chodí čerti a Mikuláš, takže si myslím, že by příliš lidí ani nepřišlo. A za druhé využijeme toho, že má mrznout, a ještě budeme zasněžovat a vytvářet zásoby tak, abychom potom mohli nepřetržitě jezdit," naplánoval si harmonogram na příští tři dny Havlíček.

V současné době je na sjezdovce kolem čtyřiceti až padesáti centimetrů technického sněhu a další vrstvy, které chystají v těchto dnech zasněžit, mají zabezpečit svah pro případné oblevy.

„Od čtvrtka potom chceme jezdit prakticky až do vánočních prázdnin a ideálně ještě déle," dodal Havlíček.

Sjezdovka na Šacberku je jedinou, která o uplynulém víkendu na Vysočině otevřela. V dalších dnech plánují začít jezdit také například na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě nebo na Křemešníku na Pelhřimovsku.