Desítky zvědavců v posledních dnech obhlíží pole s obilím ve směru z Vyskytné nad Jihlavou na Hlávkov. Hledají záhadné kruhy, které se tam v posledním týdnu objevily hned na dvou místech. Oba výjevy zachytil letecký instruktor Filip Zejda při svých letech z nedalekého polního letiště ve Zbilidech.

Prvně nalezený útvar je menší a má podobu dvou kruhů s tykadlem. Druhý symbol je propracovanější, jde o spirálu ve tvaru písmene S vytvořenou z kruhů, které se směrem ven zmenšují. Ten se v poli podle Zejdy objevil v noci z pátku na sobotu. První výjev je z půlky minulého týdne. „Z pátku na sobotu se u obce Bílý Kámen objevily další, mnohem hezčí obrazce," napsal Zejda.
Do míst nyní proudí nejen zvědavci, ale také hledačka záhadných jevů Tonička Plíšková, která o kruzích v obilí založila také webovou stránku. Kruhy byla obhlédnout včera kolem poledne a byla z nich nadšená. „Větší obrazec je vynikající spirála s pravotočivými kruhy. Jde o liniový piktogram. Cítím z toho energii, nejde o lidský výtvor," popsala přímo z místa Tonička Plíšková.
Podle ní mohou tyto útvary blahodárně působit také na lidské zdraví, jak už se o tom prý nejednou přesvědčila. „Mluvila jsem s pánem, kterému energie z těchto kruhů vyléčila bolest zad. Léky nepomohly," dodala Plíšková.

Poničená úroda

Mnohem menší radost má ovšem z návštěv hledačů senzací vyskytenský zemědělec Václav Vacek. Ten totiž na polích, kde se obrazec vyskytuje, hospodaří. Lidé mu však svými nájezdy úrodu ničí. Nový obrazec ještě neviděl, ale už ten z minulého týdne na něj působil nevěrohodně. „Je to nepovedený paskvil. Byl jsem se na to podívat, ale ten obrazec je nekvalitně proveden. Stébla jsou různě polámaná a není to precizní," myslí si Vacek. Lidé z nedaleké vsi jen kroutí hlavami nad lidmi, kteří se na obrazec jezdí podívat. „Před pár dny v obilí klečelo asi patnáct lidí a spínalo ruce k nebi," připojil k dění u kruhů zemědělec, který by byl rád, aby se o tom nepsalo. „Tím, jak lidé do obilí chodí, tak mi ničí úrodu," dodal Vacek s tím, ať si lidé najdou útvary například z Anglie. „To jsou obrazce mnohem složitější, třeba i tři sta metrů dlouhé. Toto u nás se s tím nedá srovnat," poznamenal Vacek.

Také starostka nedalekého Bílého Kamene Eliška Fridrichovská zůstává v klidu. „Žádnou vesmírnou loď jsme v noci přistávat neviděli," reagovala starostka v nadsázce na výskyt kruhů v obilí nedaleko obce.

Co říkají na kruhy čtenáři?

„Dalo to asi práci, byl jsem se na to podívat," reagoval po zveřejnění článku v Jihlavském deníku o prvním kruhu v obilí Přemek Hrubý. Další reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, prakticky všichni čtenáři se shodli na tom, že jde o výtvory, které s nadpozemskými silami nemají nic společného. „Je to dobrá práce šprýmařů," reagovala Zdeňka Stanzelová. Šimon Kendra šel ve své kritice za provedení ještě dále. Měl v tom jasno. „Jednoznačně lidský, velmi špatně vyměřeno," dodal Kendra. „Jestli ona to není jenom dobrá marketingová akce. To ať si každý přebere sám," reagoval anonymně další čtenář.