„Oblast vrchu Čeřínku je vytipována více jak dvacetpět let. Celou dobu přetrvává odpor občanů, obcí i spolků. Postup státu při hledání lokality pro uložení vyhořelého jaderného paliva však není ani po těchto letech transparentní, nemá jasná pravidla, ani záruky bezpečnosti,“ sdělila z občanského sdružení Bezjaderná Vysočina Hana Konvalinková.

Začátek akce Den proti úložišti v lokalitě Hrádek - Čeřínek je naplánovaný na druhou hodinu odpolední u hojkovské hasičské zbrojnice. Pro veřejnost bude přichystaná nejen vycházka přírodním parkem Čeřínek, v rámci níž se bude blíže poznávat tamní příroda. Bude pokřtěna i nová publikace o Čeřínku. „Průvodce přírodním parkem Čeřínek shrnuje přírodní krásy parku. Chceme tím zdůraznit, že hledáme úložiště pro jaderný odpad, který tuto lokalitu kompletně zničí,“ přiblížila Konvalinková. Průvodce vydalo Ekoinfocentrum Jihlava.

V rámci doprovodného programu si také zájemci budou moct například prohlédnout hady. Od čtyř hodin odpoledne bude přednášet Jaromír Maštera o záchraně obojživelníků a aktivitách ochránců přírody.

O tom, jak se vyvíjí situace ohledně úložiště v lokalitě Hrádek, bude hovořit starostka Hojkova a zástupci spolků. „Chceme upozornit na to, že přes odmítavé postoje občanů, které byly jednoznačně vyjádřené v místních referendech, nás stát nebere vážně. Dosavadní postup a praxe státu není možno považovat za seriózní. Nevěříme bezpečnosti tohoto projektu a proto jedinečné prostředí Čeřínku a naši jedinečnou pitnou vodu, která je  strategickou surovinou pro naše životy nedáme,“ uvedla ze spolku 2. Alternativa Ludmila Fučíková

Tuto akci pořádaná obec Hojkov, za podpory Cejle, Nového Rychnova, Milíčova a spolků 2. Alternativa a Bezjaderná Vysočina. Jedná se o čtvrtý ročník. Den proti úložišti dnes probíhá i na dalších vytipovaných lokalitách. Na Vysočině jsou pro hlubinné jaderné úložiště vybrány hned čtyři lokality kromě Čeřínku u Jihlavy, je to oblast u Budišova a Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku, či Rožné na Žďársku.