Irena Drevňáková, Roman Červenka a Jiří Kadlec ceny za svůj mimořádný čin obdrželi včera odpoledne na slavnostním vyhlášení. Poslední, čtvrtou oceněnou byla Emílie Drdácká, která cenu získala za celoživotní práci s mládeží. Letošní předávání tak bylo oproti jiným letům výjimečné. „Těch cen už máme několik – od kraje, od pojišťovny, od Senátu a od města. Přijde mi, že se naše zásluhy zbytečně zveličují a těch cen je poněkud moc. Nepřipadám si, že bych se zachoval nějak extra hrdinsky. Cenu jsem si ale samozřejmě převzal, je to slušnost," řekl včera Jiří Kadlec.

Na chvíle, kdy pomáhal mladým lidem z auta, už Jiří Kadlec moc nemyslí. „Den po nehodě jsem přemýšlel maximálně nad tím, co jsem v ten okamžik měl udělat lépe. Teď už na to nemyslím. Jsem rád, že nehoda neměla tragické následky a že se všichni zranění postupně zotavili. Někdy ještě na toto téma slyším nějaký vtípek o Mitchovi z Pobřežní hlídky," doplnil Kadlec.

Ceny města Telče byly letos uděleny pošestnácté. „Tento ročník je opravdu velmi výjimečný. Zachránce lidských životů či něco podobného, to tu máme úplně poprvé. Většinou jsme za mimořádný počin ocenili nějakého sportovce. A cena za celoživotní přínos, to je vždy taková klasika," uvedla místostarostka Telče Hana Müllerová. Ocenění se včera dočkali nejen výše jmenovaní, ale také několik studentů telčských škol za skvělé výsledky ve školních soutěžích a olympiádách. Uznání města Telče si odnesla Marie Zboroňová, Kateřina Svítilová, Jiří Rudolf, Petr Kroupa, Lukáš Vejmelka, Tereza Svobodová, Veronika Krejčířová a Elisabeth Habermannová. Ocenění města Telče za výjimečný sportovní počin bylo uděleno úspěšnému volejbalistovi Janu Štokrovi. Ten už má doma i Cenu města Telče.

Ceny města Telče se udělují od roku 1997, vždy při příležitosti oslav státního svátku 28. října. Cenu dostalo celkem 73 jednotlivců a kolektivů. „Cena může být udělena těm, kteří významným způsobem ovlivnili veřejné dění v Telči, a to především v oblasti kultury, vzdělání, péči o životní prostředí, sportu a dalších oblastech veřejného života," připomněla Věra Peichlová, vedoucí odboru kultury telčské radnice.

ZUZANA MUSILOVÁ