Nevíte náhodou, jestli nemá někdo v okolí plané neštovice? Přišli bychom na návštěvu, aby si to náš Pepík také odbyl. S takovými výzvami přichází rodiče čím dál častěji. Je totiž období neštovic a rodiče by rádi, kdyby si jejich dítě tuto nemoc odbylo co nejdříve. „V nižším věku děti tuto nemoc lépe snáší, proto bych ráda, kdyby si to moje dcery odbyly co nejdříve," myslí si mladá matka, která ovšem nechtěla zveřejnit své jméno. Takový názor není ojedinělý. Maminky často vodí své děti na návštěvu ke kamarádům, kteří zrovna neštovice mají.

Dětská lékařka Jana Mezníková z jihlavské nemocnice ovšem s tímto způsobem přenosu virového onemocnění zásadně nesouhlasí. „Je sice pravdou, že nejhladší průběh nemoci se vyskytuje u dětí od tří do deseti let věku, ale nikdy nelze vyloučit možné komplikace, které mohou vzniknout na základě dalších okolností," vysvětlila svůj pohled na věc Mezníková.

Mezi nejčastější komplikace patří například zánět mozkových blan, zápal plic, ale i zánět jater u pacientů s sníženou imunitou. Jednou z komplikací může být sekundární bakteriální infekce způsobená stafylokoky.

Komplikovaný průběh onemocnění je zaznamenán hlavně u adolescentů, těhotných žen, novorozenců a lidí s oslabenou imunitou.

Nebezpečné pro těhotné ženy

Nemoc je také závažná pro těhotné ženy. „Pokud dojde k infekci v prvních třech měsících gravidity, dochází k vážnému postižení plodu. Největší riziko komplikací pro matku je v posledních třech měsících gravidity," poznamenala Mezníková.

Jediná účinná možnost, jak onemocnění planými neštovicemi předcházet, je očkování. Očkovací látka je určena pro děti od devíti měsíců a k dostatečné ochraně musí být podány dvě dávky. „Druhou dávku je vhodné podat nejméně šest týdnů po prvé dávce, aplikuje se podkožně s tím, že se nesmí aplikovat těhotným ženám a nesmí dojít v následujících třech měsících k otěhotnění," upozornila lékařka.

Toto očkování také chrání například proti pásovému oparu. Po prodělání planých neštovic totiž virus přežívá v nervových zakončeních mozkových a míšních nervů a při oslabení organismu může dojít k výskytu pásového oparu.

U nás je výskyt onemocnění vyšší koncem zimy a v jarních měsících. Vyloučen ovšem není ani v průběhu dalších ročních období.