Post hejtmana Vysočiny bude v podzimních krajských volbách 
v čele kandidátky ČSSD obhajovat nestraník Jiří Běhounek. V sobotu o tom ve Větrném Jeníkově rozhodla nominační konference strany.

Delegáti zároveň schválili kompletní kandidátní listinu 
s deseti náhradníky. V minulých volbách ČSSD na Vysočině zvítězila, když získala 21 ze 45 mandátů v krajském zastupitelstvu. Sociální demokraté se pak s komunisty dohodli na podpoře menšinové vlády sociálnědemokratické krajské rady.

Spolupráci s KSČM předseda KVV ČSSD Kraje Vysočina Zdeněk Chlád ani hejtman Běhounek nevyloučili ani v nastávajícím volebním období. „Chápu, že takové unesení 
(o zákazu spolupráce s komunisty) může existovat na celostátní úrovni, na krajské úrovni je to o něčem jiném. 
Na Vysočině, tak jako ve městech, se všichni politici známe, pro mě je důležité, jaký je kdo člověk, jeho odbornost, a ne to, jakou značku má za sebou,“ myslí si Zdeněk Chlád.

Jako první zveřejnila jména kandidátů pro krajské volby na Vysočině KDU-ČSL. Ta už loni v prosinci odtajnila, že 
v čele její kandidátky stane Vít Kaňkovský, lékař z havlíčkobrodské nemocnice a současně komunální politik 
z Třeště.

Před dvěma týdny vybrala za svého lídra Občanská demokratická strana, ze tří dosud nepříliš známých mužů získal největší podporu Ota Benc z Přibyslavi. Stejně dlouho má lídra i Strana práv občanů zemanovci, ty povede do voleb Bohumil Trávník ze Žďáru nad Sázavou.

Ve čtvrtek zveřejnila jméno svého lídra Komunistická strana Čech a Moravy, její kandidátku vede Jan Slámečka ze Žďárska, předseda bezpečnostní komise rady kraje.

Během dubna přislíbila potvrdit kandidáty pro krajské volby koalice TOP 09 se Starosty. Obě strany už dříve společně našly lídra v třebíčském starostovi Pavlu Heřmanovi, ten ale před Velikonocemi odstoupil. Kvůli novému lídrovi se TOP 09 a STAN scházejí 
v úterý 17. dubna.

Rovněž na duben, nebo spíše na polovinu května posunuly sestavení kandidátky pro krajské volby vysočinské Věci veřejné.

Kandidovat v krajských volbách chtějí na Vysočině také Strana zelených, SNK-ED či Suverenita – blok Jany Bobošíkové.