Vílanec na Jihlavsku trápí opět nedostatek podzemní vody. Ve vesnici se třemi stovkami obyvatel se opakuje stejný scénář jako loňské léto. Vody ve vodovodním řadu ubývá, a proto obec vydala zákaz zalévání zahrad a napouštění bazénů pitnou vodou. Ten platí i pro přilehlé Loučky a pro rekreanty.

„Je to preventivní opatření. Voda zatím je, ale už nepřetéká jako normálně. Je třeba, aby si lidé uvědomili, že situace může být vážná a že pokud nezačnou šetřit, tak budeme muset pitnou vodu navážet v cisternách," vysvětlila starostka Vílance Lenka Maršánová.

Stejný zákaz vydala obec loni a díky němu na cisterny nakonec nedošlo. „Loni to bylo ještě horší, ale nakonec to vystačilo. Bohužel tu nemáme žádnou nádrž jako je například v Hubenově. Pitnou vodu čerpáme ze spodních vod," dodala Maršánová. Spodních vod je málo právě kvůli nedostatku srážek. Obcím však většinou nepomohou ani občasné deště, protože voda se nestačí tak rychle vsáknout a dostat se až do spodní vody.

Vílanec, pod který spadají i Loučky, má dvě studny. Kvůli nedostatku pitné vody uvažuje, že zprovozní další. „Do budoucna to budeme muset vyřešit, protože pokud nebudou srážky a nebude přes zimu žádný sníh, jako tomu bylo letos, bude to čím dál horší," komentovala Maršánová.

Starostka Vílance obyvatelům doporučuje, aby si na zalévání zřídili sudy na dešťovou vodu či jiné nádoby. Na webových stránkách obce se pak lidé dočtou, že pokud si chtějí napustit bazén, mají si vodu objednat od Vodárenské akciové společnosti Jihlava. Lidé by neměli ani umývat auta pitnou vodou z vodovodního řadu a podobně. Vloni ve Vílanci zrušili například i hasičské závody, aby zbytečně neplýtvali vodou.

K zákazu zalévání zahrad a napouštění bazénů přistoupily loňské léto i další obce na Jihlavsku. Mezi nimi byl například Šimanov či Hubenov. Kraj Vysočina loni dokonce vyhlásil období déletrvajícího nadměrného sucha.

Kritická situace nastala loni ve Zhoři, kde voda ve stávajícím vodovodním řadu došla, a je pravděpodobné, že stejný problém v případě sucha nastane i letos. Obyvatelé Zhoře tehdy museli pro pitnou vodu chodit k cisterně. Z kohoutků sice voda tekla, protože se obec napojila na nový vrt, nebyla ale pitná. Zhořští proto chtějí vybudovat vodojem, příprava a stavba však budou nějaký čas trvat.

IVANA HOLZBAUEROVÁ