Zatímco na začátku srpna bylo v kraji jedenáct tisíc šest nezaměstnaných, na konci měsíce jich bylo jen 10 879. Výrazný pokles vykazují okresy Pelhřimov a Třebíč. Zatímco první z těchto okresů je s rovnými dvěma procenty nezaměstnaných nejlepší na Vysočině, druhý z nich je na opačném konci pořadí, práci tam hledá 3,7 procent osob.

Volných pracovních míst také ubylo, aktuálně jich je 10 245. Nejvíce, přes tři tisíce, jich je na Pelhřimovsku. To je zároveň jediný okres Vysočiny, kde je méně než tisíc osob bez práce. Naopak na Brodsku nebo na Žďársku to není ani patnáct set volných pracovních míst.

Míra nezaměstnanosti v kraji byla na konci srpna 3,1 procenta, o desetinu méně než předchozí měsíc. Celorepublikový průměr je 3,8 procent, nejnižší v Evropské unii.

Jaké bude září?

Během srpna vrcholily sezónní práce v zemědělství, ale také ve stavebnictví nebo v lesnictví, díky kterým se nezaměstnanost držela nízko. Během září se na trhu práce objeví absolventi, kteří obvykle seženou práci relativně rychle a tím by opět mohla míra nezaměstnanosti poklesnout.

„První velký skok v počtu nezaměstnaných zaznamenáme až v datech za září, kdy se projeví první větší vlna již dokončených výpovědních lhůt," varoval však Radovan Hauk, partner poradenské společnosti Moore Czech Republic.

Nezaměstnanost na Vysočině k 31. srpnu

okres podíl nezaměstnaných osob v procentech

* Havlíčkův Brod 2,9
* Jihlava 3,4
* Pelhřimov 2,0
* Třebíč 3,7
* Žďár nad Sázavou 3,1
* Vysočina 3,1

Zdroj: MPSV