Nejnižší nezaměstnanost je tradičně na Pelhřimovsku, 1,4 procent je čtvrtá nejnižší hodnota ze všech okresů republiky. Druhá nejnižší nezaměstnanost byla v okrese Havlíčkův Brod a to 2,2 procenta. Na Jihlavsku a Žďársku je shodně nezaměstnanost 2,6 procent a v okrese Třebíč 2,8. Oproti srpnu se na Pelhřimovsku, Jihlavsku a na Žďársku nezaměstnanost výrazně snížila.

I nadále je více volných pracovních míst než uchazečů. A to i přesto, že bylo téměř tisíc pracovních míst zrušeno. Na konci září bylo k dispozici 10 575 pozic a 8 582 evidovaných nezaměstnaných. Ačkoliv se v minulém měsíci nově přihlásilo více jak dva tisíce osob, většímu počtu byla evidence ukončena, nejčastěji z důvodu nalezení pracovního uplatnění.

„V Česku ubývají volná pracovní místa nejvýrazněji za poslední léta, přehřátý trh práce ochlazuje,“ okomentoval vývoj ekonom Lukáš Kovanda. „Míra nezaměstnanosti už prakticky nemá kam klesat a v příštím roce začnou výrazněji sílit tlaky na její růst,“ dodal. Přesto však očekává, že Česko zůstane premiantem v rámci Evropské unie, v ní je aktuálně nezaměstnanost podle Eurostatu mírně nad šest procent.