Nejnižší na Vysočině je nezaměstnanost tradičně na Pelhřimovsku, tento okres je díky 1,6 procentům nezaměstnaných také na druhém místě z celé republiky. Na Jihlavsku je pak nezaměstnanost 2,4 procenta, o desetinu procenta více lidí hledá práci na Brodsku. Vyšší nezaměstnanost je na Žďársku s 2,9 procenty a v okrese Třebíč, kde je 3,3 procenta.

Celkem během minulého měsíce klesl v kraji počet neumístěných uchazečů o zaměstnání z 9 309 na 9 212 osob. Snížil se i počet volných pracovních míst, na začátku listopadu jich bylo 11 219, na konci 11 069. Nezaměstnanost 2,6 procent je výrazně pod republikovým průměrem, který dělá 3,3 procent.

Situaci na trhu práce pochopitelně ovlivňuje covid. „Již nyní vidíme, že firmy destabilizuje množství karantén a onemocnění a že kvůli pandemické situaci, pracovním podmínkám a mzdám začíná řada pracovníků ze zahraničí preferovat jiné země, zejména Polsko,“ uvedl Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group. Tento trend je prý nejvíce patrný u kancelářských pozic.

Nezaměstnanost v okresech (v procentech):

Havlíčkův Brod 2,5

Jihlava 2,4

Pelhřimov 1,6

Třebíč 3,3

Žďár nad Sázavou 2,9

Kraj Vysočina 2,6