Některé základní potraviny jsou podle dubnového porovnání Českého statistického úřadu v Praze dokonce levnější, než v jiných částech země.
Nemovitosti ale táhnou vzhůru právě vysoké mzdy. „Ceny bytů jsou v Praze drahé, protože si je lidé mohou dovolit," vysvětluje Radek Hajtol z realitní kanceláře Dum᠆realit.cz.
S takovou logikou souhlasí i Ivo Běhal, majitel třebíčské realitní kanceláře Lima real, s. r. o. „To, jaké mají lidé výplaty, se samozřejmě projeví i v realitách. Například ceny nájmů jsou na Třebíčsku v porovnání s Prahou poloviční," zdůraznil Běhal.
Na Třebíčsku, které je na Vysočině ze všech okresů nejvíce sužované nezaměstnaností, je podle Běhala v důsledku toho například i jiná cena bytů. „Kde není práce, není ani takový zájem o bydlení. Zatímco v Jihlavě je bytů obecně málo, v Třebíči jsou ceny nižší a bytů na prodej je stále dost," vysvětlil Běhal.
Podle Jakuba Johna, ředitele třebíčské společnosti Via-Alta, koresponduje výše platů s hospodářskou silou regionu. „Je to začarovaný kruh. Celková ekonomická výkonnost regionu je nízká, netočí se tolik peněz, takže jsou i nižší výplaty," míní.
„Na Vysočině není obecně zvykem platit za služby. Firmy pak nemohou platit nadstandardně svoje lidi a ti následně nemohou nadstandardně platit za služby, které využívají," říká John.