Spaní na hradě nejen pro děti a rodiče je připraveno na 28. června, 26. července a 30. srpna. Kapacita na každou noc je asi třicet lidí. „Na nejbližší sobotní noc máme ještě asi deset volných míst. Zájemci si mohou vyzkoušet, jak se žilo, vařilo a bavilo v dobách dávno minulých v prostorách polenského hradu," řekla Alena Vyskočilová z muzea. Začátek je vždy v 19 hodin. Přihlášky na akci posílejte na e-mail muzeum@muzeum-polna.cz nebo volejte na telefonní číslo kanceláře muzea 567 212 336.

Další zajímavou akcí jsou noční prohlídky polenského hradu. Odehrají se 18. července a 15. srpna v lapidáriu, v prvním patře hradu a na nádvoří. „Kostýmované prohlídky představí pohádkové bytosti, jako jsou čerti, vodníci a hejkalové. Připomenou i dobu 15. století, kdy hrad vlastnil Viktorin z Kunštátu. Program zakončí ohňová show," přiblížila další akci na hradě Vyskočilová.

Krojované panenky

V polenském muzeu až do 24. srpna pokračuje výstava krojovaných panenek Marie Žilové a Evy Jurmanové z Nového Veselí na Žďársku. „Zmenšené kopie krojů si nezadají se svými historickými předlohami, ať už se jedná o tradiční materiál nebo zručnost šití, výšivek či síťování. Za každou panenkou se skrývají desítky hodin práce, a také poctivé řemeslo," doplnila Vyskočilová. K vidění jsou kroje slavnostní, například svatební, i kroje pracovní. Výstava je otevřena denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Městské muzeum Polná připravilo k letošnímu výročí 100 let od vypuknutí první světové války dvě výstavy, které doplňují stálou expozici československých legií na polenském hradě. Tato expozice byla poprvé otevřena již za první republiky a vytvořili ji tehdy sami legionáři. Výstava ze soukromé sbírky Pavla Hrabálka představuje autentické předměty připomínající legionáře v Rusku, Francii a Itálii. Přibližuje i méně známé příběhy hrdinů československých legií.

Druhá z výstav prostřednictvím dobových fotografií, zaznamenaných vzpomínek a archivních dokumentů dává návštěvníkům možnost poznat osudy vojáků z regionu a jejich rodin, do nichž zasáhla válka. Zajímavostí jsou stránky z deníku polenského rodáka a legionáře Františka Večeři, který bojoval v Rusku. Výstavy jsou na třetí prohlídkové trase hradu k vidění do 30. září, denně kromě pondělí.

Muzeum dále nabízí pět stálých expozic. Více informací na www.muzeum-polna.cz.

ZUZANA MUSILOVÁ