Proč jste se rozhodl připojit k hejtmanům, kteří v rozporu s názorem vaší domovské ODS požádali vládu o vyhlášení nouzového stavu?

Já si nemyslím, že by to byl zásadní rozpor. Rozhodování poslanců a parlamentu se odehrává v trochu jiné situaci, než se odehrává rozhodování hejtmanů. Hejtmani za ODS dlouhodobě vnímají, že nouzový stav je legislativní rámec pro řešení pandemie v krajích a proto inklinují k tomu, aby byl prodloužen. A proto se dnes uskutečnila diskuze hejtmanů za účasti vlády.

Nouzový stav má v neděli skončit. Jste připravený vyhlásit v kraji stav nebezpečí, kdyby se v sobotu nic nezměnilo?

Zatím o ničem takovém neuvažujeme. Nemyslíme si, že situace, která v Česku je, je adekvátní k tomu, aby kraj vyhlašoval stav nebezpečí. Podle mého názoru je tato situace úplně jiná, stav nebezpečí by se měl vyhlašovat v případě lokálních záležitostí jako jsou povodně nebo něco takového. V boji proti pandemii si myslím, že to není optimální varianta.

Jednat se bude i nadále, očekáváte, že během víkendu dojde ke konsenzu mezi hejtmany?

Já osobně bych si konsenzus velmi přál. Nicméně dnešní jednání jednoznačně ukazovalo, že ne všichni hejtmani mají na tuto záležitost stejný názor. V otázce, zda požádat o nouzový stav nejsme jednotní a nemůžu zaručit, že zítra jednotní budeme. Jednání se ale zúčastní ministr Blatný, protože bude potřeba zvážit některá opatření. Uvidíme, jak to bude zítra probíhat.