Hořké vítězství socialistů, posílení komunistů a pád občanských demokratů. Výsledky voleb na Jihlavsku do značné míry kopírovaly celokrajská čísla, s tím, že TOP 09 předčila KDU-ČSL.

ČSSD získala v předčasných sněmovních volbách v rámci okresu 20,64 procenta, což je jen o 0,41 procenta méně než před třemi a půl lety. Přesto se jedná o propad, sociální demokraté z Jihlavska s tímto ziskem navíc opět nebudou mít ve Sněmovně zastoupení.

KSČM, která skončila stejně jako v celokrajském účtování v rámci okresu druhá, naopak o 3,15 procenta posílila. Jediné, co při sčítání výsledků kazilo komunistickému funkcionáři Pavlu Kalabusovi radost, bylo kroužkování. To způsobilo, že do dolní parlamentní komory nejde dvojka na kandidátce Helena Vrzalová z Brtnice, neboť ji s preferenčními hlasy přeskočil Josef Zahradníček, který byl šestkou.

Také na Jihlavsku skončilo na třetím místě Babišovo ANO, které získalo 14,59 procenta hlasů.

Oproti předcházejícím sněmovním volbám citelně ztratila TOP 09. Letošní zisk 10,30 procenta znamená ztrátu 6,17 procenta. Pro Jihlavsko to představuje i úplnou výměnu tváří ve Sněmovně, neboť v minulém volebním období posty poslanců zastávali Ladislav Jirků a Aleš Roztočil, kteří kandidovali právě za tuto stranu.

KDU-ČSL získala tentokrát 9,77 procenta hlasů, tedy o 3,73 více než minule. Poslanecký mandát to vyneslo Vítu Kaňkovskému, byť byl na kandidátce trojkou. Druhým poslancem z Jihlavska bude rovněž nově Martin Lank, lídr Úsvitu, který na Jihlavsku předstihl ODS ještě výrazněji než v celokrajském hodnocení, když tato volební strana získala 8,32 procenta.

ODS utrpěla debakl. Získala jen 7,17 procenta hlasů, což je o 10,84 procenta méně než v květnu 2010.

Z dalších aktérů voleb může být spokojena Strana zelených, posílili piráti.

Propadly naopak dvě strany, které si možná právě na Jihlavsku dělaly naděje na slušný dílčí úspěch. SPOZ získala 1,72 procenta hlasů, blok Jany Bobošíkové Hlavu vzhůru dokonce jen 0,34 procenta.

Na Jihlavsku se voleb účastnilo 61,87 procenta voličů, před třemi a půl lety to bylo 64,58 procenta.