V prvním pololetí letošního roku začala na Vysočině stavba 685 bytů, to je o 238 méně (o čtvrtinu) než loni za stejnou dobu. Na Jihlavsku byl přitom pokles největší, počet zahájených staveb je oproti loňsku poloviční.

Situaci pro Deník okomentovala jednatelka Realitas Partner Marta Nagyová. Podle ní je příčinou útlumu ekonomická situace. „Někteří developeři mají v současné době finanční problémy a zastavili plánovanou výstavbu. Po zdražení stavebních materiálů, cen energií, pohonných hmot a značnému navýšení úrokových sazeb hypoték ochladl zájem investovat do bytové výstavby,“ popsala.

Na kraji Kamenice se staví nové rodinné domy.
Rezidence Řehořov nabídne třicet domů na dobré adrese, staví se i v Kamenici

Ceny stavebních materiálů začaly stoupat na podzim 2021. „Neočekává se, že by se vrátily na čísla před obdobím pandemie covidu či zahájením války na Ukrajině. Podle analytiků bude tato situace ve stavebnictví trvat minimálně další dva roky,“ uvedla Nagyová.

V Jihlavě nyní developeři chystají výstavbu bytových domů u hlavního vlakového nádraží a pokračuje i projekt Rezidence Kaskády. Další byty mohou již brzy začít růst v Řehořově nebo v Lukách nad Jihlavou, nové parcely bude mít také Třešť nebo Kamenice.

Kolik bytů bylo zahájeno v prvním pololetí:

- na Vysočině byla od ledna do června zahájena výstavba 685 bytů
- bytová výstavba vzrostla na Žďársku, zahájili tam stavbu 264 bytů
- jinde byl pokles – na Pelhřimovsku dělníci zahájili 114 bytů, na Třebíčsku 109 a na Brodsku 102
- největší pokles zaznamenal okres Jihlava, tam bylo zahájeno jen 96 bytů

Zdroj: Český statistický úřad