Výrazná změna čeká řidiče v Tyršově ulici kolem gymnázia. Ta bude i nadále jednosměrná, ale v opačném směru. Bude se tam jezdit od kina Dukla z kopce k malému zimáčku.

„Mezi hlavní výhody změny směru jednosměrky patří zlepšení šikmého parkování v Tyršově ulici. Některá auta zde dosud často stála pravým zadním kolem na zeleni, levé přední kolo si řidiči pohlídají snáz,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Radovan Daněk. „Také hluk v ulici se sníží, když auta nebudou jezdit do kopce, ale z kopce na volnoběh,“ dodal.

Jihlava zavádí od května barevně odlišné parkovací zóny, a to primárně v centru města a jeho nejbližším okolí.
PŘEHLEDNĚ: Otázky a odpovědi o změnách parkování a zónách v Jihlavě

Někteří řidiči naříkají nad tím, že jim změna prodlouží cesty po městě. Obavy ze situace, kdy bude při jízdě z kopce potkávat řidiče ze zvyku jedoucí v protisměru, pak vyjádřil například Marian Fišer.

I proto tam v prvních dnech budou kromě přenosných značek častěji hlídat provoz strážnici. Ředitel gymnázia Pavel Suk lokalitu velmi dobře zná, z nehod obavy nemá. „Jsem přesvědčený, že to nebude kolizní. Na začátku ale mohou být někteří řidiči překvapení, kterým směrem mohou, nebo nemohou jet,“ připustil.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Daleko podstatnější změnou pro dopravu v Tyršově ulici podle něj však bude chystaná stavba Horácké multifunkční arény.

„Každá stavba se negativně projeví na dopravní obslužnosti. Bude se navážet stavební materiál, a to budou desítky tatrovek, možná i denně,“ sdělil a pokračoval: „Na Jiráskově ani Tolstého nebude možné zastavit dopravu, zbývají uličky Jana Masaryka a Tyršova. Z hlediska komunikací je v tuto chvíli zcela jasné, kde se bude odehrávat většina stavby.“

Kde budou od května nově jednosměrky?

Radnice zatím informovala o zjednosměrění těchto ulic:

Mahlerova
Malátova
Na Hliništi
Tyršova (v opačném směru)

Město také rozšíří síť jednosměrných ulic mezi pivovarem a nemocnicí, nově bude Mahlerova průjezdná jen ve směru od Žižkovy ulice směrem k ulici U Pivovaru, v protisměru budou smět jezdit jen cyklisté. Touto změnou v ulici vznikne devětadvacet nových parkovacích stání, dvě z nich budou pro ZTP. „U ulice Žižkova vzniknou šikmá stání, dále za Malátovou ulicí se přidají oboustranná podélná,“ sdělil Daněk.

Město si od změny slibuje vyšší bezpečnost a také zklidnění dopravy. Nyní přes Mahlerovu ulici totiž jezdí denně přibližně 1700 aut, mnoho z řidičů si místem zkracuje cestu ze severní části města na jihozápad.

Jednosměrná bude nově i Malátova ulice, kolmá na Mahlerovu. Na tu se nově řidiči dostanou od Štefánikova náměstí, opačně to ale už nepůjde. Obě jednosměrné ulice jsou vymyšlené tak, aby ladily s dalšími jednosměrkami v okolí. Deník tuto ulici navštívil, viděl tam modré značky a patku pro umístění nové značky. „Já bych tomu dal šanci. Jednosměrky už tu okolo máme, tak to třeba bude dohromady dávat smysl,“ viděl situaci optimisticky jeden z místních obyvatel.

Změny se dotknou i další ulice v lokalitě. Na Hliništi bude průjezdná pouze ve směru ze Štefánikova náměstí po ulici U Cvičiště. Tímto krokem tam lidé získají šedesát parkovacích stání, i tam se zklidní doprava a zvýší bezpečnost. „Stání vozidel v ulici prozatím zůstane volné. Lze předpokládat, že systém parkování bude do této ulice rozšířen v roce 2024,“ uvedl Daněk.

V neposlední řadě pak chce radnice, aby v širším centru Jihlavy řidiči častěji uplatňovali přednost zprava. Ta nyní platí na šestapadesáti křižovatkách, přibude čtrnáct dalších. I zde je cílem klidnější a bezpečnější doprava. Díky nižšímu počtu dopravních značek v ulicích mají být přehlednější ty, co u silnic zůstanou.