Ve čtvrtek to potvrdili zástupci radnice i dopravního podniku. „Minulý týden oznámené zavedení nových tarifů se odkládá,“ informoval mluvčí magistrátu Radek Tulis. To samé platí i pro zavedení Jihlavské karty, tedy tak zvané elektronické peněženky, kterou bude možné platit jízdné ve vozech MHD. „Důvodem průtahů je nedodržení termínu ze strany dodavatele. Zavedení nových tarifů a elektronické peněženky se odkládá na podzimní měsíce, Magistrát města Jihlavy nový termín včas oznámí,“ doplnil Tulis.

Složité odhady

Radikální změny v jihlavských trolejbusech a autobusech měly původně nastat od 1. července 2009. Tak o tom rozhodli minulý týden ve čtvrtek jihlavští radní. „Nastal problém na straně dodavatele. Jde o technickou záležitost, potíže s počítačovým programem. Dobu, která bude potřeba na vyřešení problému, nelze v tuto chvíli odhadnout,“ vyjádřil se ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Raději počkají

Využití plastikových karet pro placení jízdného v městské hromadné dopravě je podle ředitele Vilíma v tuzemsku relativně obvyklé. Jihlava se ale rozhodla pro moderní a lépe zabezpečený typ karty Mifare Desfire, který prý ještě v tuzemsku v dopravě nikdy zaveden nebyl. A s tím si firma láme hlavu. „Raději jsme se rozhodli počkat, než záležitost uspěchat nebo použít starší typ karet,“ sdělil Josef Vilím.

Dopravní podnik města Jihlavy vypsal výběrové řízení na dodavatele karet. Celkový objem zakázky má být prozatím 30 tisíc čipových karet.Prvních deset tisíc kusů má přijít do Jihlavy do 11. června, dalších 10 tisíc karet pak bude vyrobeno do konce června. Stejná suma karet pak má přijít také do poloviny července.

Dotace zatím není ohrožena

Na pořízení nového odbavovacího systému čerpá dopravní podnik dotaci z evropských fondů. „Dotace tam je, ale zdržení, které bude dvou– nebo tříměsíční na ni nebude mít vliv. Delší průtahy by pak už vliv mít mohly,“ nechal se slyšet náměstek primátora Josef Kodet (KDU–ČSL). Předpokládá, že karty a nové tarify nebudou platit od začátku školního roku. „Předpokládané je zatím zavedení k prvnímu říjnu,“ doplnil Josef Kodet.

Cena jízdy autobusem nebo trolejbusem po Jihlavě bude dospělou osobu stát od osmi korun výše. Záležet bude na počtu ujetých zastávek. Papírové jízdenky nezmizí úplně ze světa. Podraží ale na 16 korun.