Změny představili ve čtvrtek jednadvacátého března odpoledne primátor Petr Ryška a radní pro dopravu David Beke. „Nevadí nám auta, co jezdí po městě, ale ta, která týden nebo čtrnáct dní stojí u autobusového nádraží a paralyzují ten prostor,“ vysvětlil některé změny Beke.

Semafory u hypermarketu Tesco pak brzy dostanou nová LED svítidla. Úspora elektrické energie bude drobná, zásadnější bude větší spolehlivost provozu.
Jihlava má být lépe průjezdná. Pomoct má centrální dispečink a chytré semafory

S tím souvisí nově možnost parkovat každý den dvě hodiny zdarma ve fialovém režimu. Ten je například za domem kultury nebo u hokejbalového hřiště v ulici Karolíny Světlé. Pro čerpání dvou hodin zdarma bude potřeba vše zadat v aplikaci nebo u parkovacího automatu. „Fialové zóny budou na jaře postupně přibývat i v nových oblastech,“ doplnil mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Parkování zdarma

Parkování dokonce po celý den zdarma bude v neděli a o svátcích nejen ve fialovém, ale i v oranžovém režimu. Ten funguje například na Marasykově náměstí, kolem kina Dukla, na třídě Legionářů nebo u městského nádraží. Primátor vysvětlil, že tyto plochy nabízí v neděli dostatek místa k bezplatnému parkování, v modrém režimu je však situace jiná.

Monitorovací auto dalo odpověď také na otázku, zda by bylo možné nabídnout lidem parkování zdarma i v sobotu. „Není to možné, protože vytížení oranžových a fialových parkovišť v sobotu odpoledne je velmi vysoké, v okolí centra města i přes šedesát procent,“ vysvětlil Ryška.

Jeden z parkovacích automatů je mezi gymnáziem a kinem Dukla.
Parkovacích automatů je v Jihlavě jedenáct. Víme, kde přibydou další

Pozitivní změnou bude také možnost projíždět přes Masarykovo náměstí. Bude to jednosměrný provoz kolem zásobovacích ramp Obchodního domu Jihlava známého jako Prior. „Auta z dolní části Masarykova náměstí budou moci projet západní stranou náměstí kolem lékárny, restaurace Tři knížata a kolem drogerie Teta na horním náměstí a opustit ho kolem pošty Křížovou ulicí,“ popsal Daněk.

Lidé parkující v dolní části náměstí už nebudou muset při cestě na sever vyjíždět Znojemskou ulicí a objíždět centrum, mohou si zkrátit cestu. „Doufám, že to nebude výrazně zneužíváno,“ řekl Ryška. Pokud řidič přijíždějící od Znojma pojede zkratkou přes náměstí, časově si moc nepomůže.

Benešovou obousměrně

Kolem parku Gustava Mahlera od Velikonoc půjde Benešovou ulicí jezdit obousměrně. „Řidiči vyjíždějící z pěší zóny tak už nebudou muset zpátky přes Palackého ulici, ale budou moci vyjet z Matky Boží přes Věžní a Benešovu přímo do křižovatky u Zverimexu,“ popsal Daněk a připomněl, že do pěší zóny smí jen dopravní obsluha, průjezd je zakázaný.

Tématem bylo také rozšiřování modrých zón, které se do oblasti Fibichova, Ke Skalce, U Hřbitova a Zborovská dostanou na přelomu dubna a května. „Bude doba hájení, nebudeme to hrotit hned od začátku, podobné to bylo i v jiných oblastech,“ uklidnil Beke místní, kterým dá radnice čas, aby si na nová pravidla zvykli.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Parkování u krajského úřadu v Jihlavě: nová závora u budovy E je stále ve hře

Zdroj: Deník/Martin Singr