Věra Váňová provozuje novinový stánek před Komerční bankou na jihlavském Masarykově náměstí už čtyřiadvacet let. Teď trafiku nabídla k prodeji.

„Končím. Dosud jsem dvacet kilometrů dojížděla, ale nyní jsem si našla zaměstnání v místě bydliště. Už tady nechci být. Jsem tady v té samé trafice na tom samém místě už čtyřiadvacet let. Asi mi to chybět bude, přečtu si noviny a časopisy, ale chtělo to změnu," prozradila Váňová.

Nicméně i když je podle ní o noviny a časopisy menší zájem, na trafiku kupce našla. „Koupil si to jeden pán, trafika bude pokračovat. Noviny a časopisy se kupují méně. Teď máte internet, tak si lidé často přečtou všechno tam. Naší největší obživou zůstávají jízdenky," usmála se Váňová.

Trafika na Masarykově náměstí tak patří k těm nemnohým, které dobu zpráv na internetu zatím přežívají.

Na začátku loňského roku fungovalo na území města kolem třiceti stánků. Mezitím přibližně osm stánků svůj provoz skončilo, někde se změnil provozovatel, a z jiného se například stal stánek zmrzlinový.

Radnici se těžko daří zbavovat se či odstraňovat nepoužívané stánky na pozemcích města. „Takže magistrát určitě neuvažuje o tom, že by ještě odkupoval stánky, které jejich majitelé nebo jejich nájemníci opouští. Radnice může vypovídat smlouvy na pronájem městského pozemku, na kterém stánek stojí. Tam, kde stánek stojí na pozemku někoho jiného, je pak mnohem složitější do problému vstoupit, určité pravomoci nechat odstranit stánek v havarijním stavu má stavební úřad, ale není snadné je uplatňovat," vyjádřil se mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Stává se, že se majitelé ke stánkům nehlásí, a tak některé z nich hyzdí Jihlavu. „Buď majitelé nemají peníze na odklizení, nebo nechtějí uhradit odstranění stánku, nebo ho nemají kam uložit, proto se k němu nehlásí, takže problém neřeší, nepřebírají od města poštu, výzvy k odklizení…" podotkl mluvčí.

Některé trafiky se tak stávají čím dál častěji terčem vandalů a lidí, kterým slouží jako veřejné záchodky.

Pokud by se trafiku u Komerční banky na jihlavském náměstí nepodařilo Věře Váňové prodat, byla připravená ji zlikvidovat. „Nesdílím ten názor, že trafiky hyzdí Jihlavu. To jen ty opuštěné. Kdybychom to neprodali, tak bychom to samozřejmě museli odstěhovat," uzavřela Váňová.