Radnice si tak nejdříve vyslechla kritiku za to, že na Nový rok ohňostroj neudělá, a pak naopak za to, že ho udělá. Patová situace. „Určitě se neumíme zavděčit všem. To asi nejde u žádné akce,“ pokrčil rameny mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Lidé, kteří však přímo do centra zavítali, ohňostroj chválili. „Byl pěkný. Doufám, že kvůli pár škarohlídům nebude poslední,“ zhodnotil třeba Michal Novák. Podle facebookové ankety Jihlavského deníku většina lidí ohňostroj nechtěla, hlasování přímo na webu pod článkem o Novoročním ohňostroji však dopadlo opačně.

Kritiku od chovatelů zvířat nebo ochránců přírody vedení Jihlavy vnímá, profesionální ohňostroj ale dle studie Českého hydrometeorologického ústavu nemá tak velký negativní vliv jako jednotlivci odpalovaná zábavní pyrotechnika. Je to tím, že je odpalovaný ve výrazně vyšší výšce a celkové množství odpalovaných výbušnin je menší. „Navíc jsme po dohodě s autorem ohňostroje na jihlavském náměstí omezili na minimum nejhlučnější výbuchy efektů, i když úplně bez nich to pochopitelně nejde,“ dodal Daněk.

Jaké budou novoroční oslavy za rok, zatím radnice neřešila. „Radní města budou teprve vyhodnocovat ohlasy z letošních Vánoc a Nového roku. Řízený, profesionální komponovaný ohňostroj jednou až dvakrát ročně by Jihlava mohla organizovat,“ usoudil mluvčí s tím, že alternativy k ohňostroji jsou videomapping nebo laserová show.

Novoroční ohňostroj v Jihlavě trval sedm minut, byla to skvělá podívaná.
Novoroční ohňostroj se vrátil do Jihlavy, na náměstí ho sledovaly stovky lidí

Vedení města zároveň popřelo, že by kvůli ohňostroji zemřela spousta zvířat. „Nezaznamenali jsme ani jednoho mrtvého holuba ve městě, natož úmrtí zvířete v zoo. Vše proběhlo bez komplikací,“ uvedl Daněk a pokračoval: „Pouze strážníci městské policie napomínali a udělovali pokuty těm, kteří v Městské památkové rezervaci porušovali vyhlášku a odpalovali petardy, dělobuchy a pyrotechniku v centru města.“

Výbuchy v centru rovněž trápily řadu Jihlavanů. I to bylo téma na sociálních sítích. „Náš dům se několik hodin celý otřásá, žijí zde děti a zvířata,“ zlobila se na facebooku Aneta Štastná. Jitka Panovcová souhlasila, za šestatřicet let prý nic podobného nezažila.

Strážníci o situaci pochopitelně ví. „Používání pyrotechniky je skutečně závažný problém silvestrovských oslav,“ potvrdil Deníku zástupce ředitele Stanislav Maštera. Ačkoliv městská policie dostala řadu oznámení na odpalování petard a ohňostrojů, většinou nešlo o lokality v centru, kde platí vyhláška zakazující pyrotechniku. „V nočních hodinách strážníci prováděli kontrolu dodržování veřejného pořádku a v rámci těchto kontrol zjistili několik porušení zmíněné vyhlášky,“ dodal Maštera.