Od 60. let totiž byla uložena v nedalekém tarasu, až nedávno se zastupitelé ve Ždírci rozhodli, že ji znovu vdechnou život. Na díle pracoval známý výtvarník a sochař Radomír Dvořák se svým kamarádem kameníkem Milanem Krpálkem.

Dvořák zhotovil žulový erb obce v rozměrech 220 krát 140 centimetrů a asi tunový mramorový leknín na rekonstruovanou kašnu. „Lekníny máme na návesním rybníku, tak se nám to jako námět líbilo. Květ je takový robustnější, to hlavně kvůli vandalům," uvedl při odhalení nové kašny starosta Ždírce Bohuslav Fiala.

Žulová kašna z roku 1874 rozložena tvořila desítky let tatras na okraji obce. „Kromě kašny a velkého erbu najdou návštěvníci na místě také různý žulový nábytek, kterého se zhostil kameník Milan Krpálek. „Je to teď takové odpočinkové místo. Máme tady kamenný stůl, čtyři lavičky, koš, stojan na kola, a to všechno je zhotoveno z té samé žuly. Celé místo bylo vytvořeno tak, aby do sebe vše zapadalo," dodal místostarosta Stanislav Pavlík.

PŘIBUDE DALŠÍ?

Co se týče erbu, tak ten je podle starosty Fialy především takovým obecním poutačem ze směru od Jihlavy. „Nápad vznikl už v roce 2009. Když se vracíme ze svých cest ze světa, tak aby bylo vidět, že jsme doma. Už dokonce vznikla myšlenka, zda bychom poutač neumístili i ve směru od Polné. Nebráním se tomu, pokud zastupitelé řeknou, že do toho půjdeme a najdeme peníze, tak proč ne," uzavřel povídání starosta Fiala.

Slavnostní akci přihlíželo několik desítek lidí, kteří si mohli také zatancovat. Od dvou hodin zahrála dechová kapela Jásalka. „Jedeme kolem a vidíme, že se tu něco děje, tak jsme se zastavili," uvedla jedna z návštěvnic Milena Soukupová. Díla kameníků obdivovala.
Sochař Radomír Dvořák na akci nedorazil, protože odjel do Itálie, kde se vydává po stopách Eltrusků. Zastoupil ho tedy jeho spolupracovník Milan Krpálek.

Dvořákovy sochy jsou po celém regionu. V Jihlavě za Kauflandem u lávky přes řeku mohou lidé obdivovat například památník k 17. listopadu.

JANA KODYSOVÁ
HELGA MARTINKOVÁ