I když jsou letos hitem především zmiňované semafory, u Nového Hubenova, místní části Hubenova, mají už několik týdnů ojedinělou novinku. Tím jsou takzvané vjezdové brány, které mají opticky zúžit silnici.

V Novém Hubenově jsou brány na obou koncích obce, která leží na silnici druhé třídy s označením II/406 ve směru na Pelhřimov. Jde tedy o komunikaci s vysokým provozem aut. A protože jde o rovinatý úsek, který je nyní nově opravený, řidiči zde rádi šlápnou na plyn. I proto se kraj rozhodl, že zde umístí vjezdové brány.

„Brány opticky zužují komunikaci a mají přinutit řidiče šlápnout na brzdu. Podobná úprava není zatím na žádné z krajských komunikací," uvedl k opatření Libor Joukl, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy.

Zkušenosti řidičů jsou různé. Jakub Bína, který tudy jezdí, uvedl, že musel být opravdu hodně soustředěný, aby si nové dopravní úpravy všiml. „Slyšel jsem o tom, že mají být v Novém Hubenově nějaké vjezdové brány, ale té první ve směru od Jihlavy jsem si nevšiml. Ta druhá ve směru od Pelhřimova už byla vidět lépe," připojil vlastní zkušenost při průjezdu obcí Bína. Té druhé brány blíž k Jihlavě si všiml až cestou z Pelhřimova.

Jeho zkušenost potvrzuje také starosta Hubenova Libor Barák. „Brána od Pelhřimova je vidět už zdálky, ale ta od Jihlavy opravdu není úplně zřetelná," poznamenal Barák, který si ovšem prozatím dopravní opatření v obci velice chválí. „Jak je to novinka, tak na to řidiči reagují, uvidíme, jak to půjde dál," dodal starosta. Podle něj je toto označení účinnější než třeba klasický radar, na který si řidiči už zvykli.

Nový Hubenov je prý také oblíbené místo policistů, kteří zde často měří. „Jde o přehledný rovný úsek, který je nyní nově opraven, takže tudy řidiči často jezdili rychleji," dodal k tomu, že zde policisté často chytají hříšníky, Barák. Úpravy u Hubenova jsou součástí krajské stavby okružní křižovatky na silnicích druhé třídy mezi Jihlavou, Pelhřimovem a Telčí a rekonstrukce sedmikilometrového úseku silnice od křižovatky ve směru na Pelhřimov.