Konečné rozhodnutí o zahájení těžby uranu na ložisku u Brzkova zřejmě udělá až příští vláda. I tak je ale potřeba, aby se záměr začal připravovat už nyní. Tak se v úterý vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek při návštěvě uranového dolu v Dolní Rožínce.

Proti možnému otevření dolu u Brzkova, které předeslal premiér Bohuslav Sobotka při své březnové návštěvě Vysočiny, už několik měsíců hlasitě protestují lidé z Brzkova i okolí. Petice již má pět set podpisů. Místní nepřesvědčil ani argument státu o zachování pracovních míst v kraji. Těžba v dolu v Dolní Rožínce na Žďársku podle úterního vyjádření generálního ředitele státního podniku Diamo Tomáše Rychtaříka zřejmě skončí v roce 2017. Ztráta práce hrozí několika stovkám horníků.

Podle ministra Jana Mládka je nyní vhodný čas podniknout kroky k tomu, aby se dal důl Brzkov jednou otevřít. „Po roce 2020 by poptávka po uranu mohla být větší než dnes. Prognózy jsou založeny na vývoji jaderné energetiky v Asii," poznamenal ministr.

„V této chvíli je otevření nového dolu v Brzkově ještě daleko, jedná se jen o přípravných pracích. Rozhodnutí, zda těžit, nebo netěžit, bude záležitostí pro příští politickou reprezentaci někdy v roce 2018. Bude záležet na tom, jaká zrovna bude na trhu poptávka po uranu a jaké budou jeho ceny. Jde o dlouhý proces, který potrvá léta," dodal Mládek.

Státní podnik Diamo nyní dokončil studii proveditelnosti těžby uranu v Brzkově, jíž se bude v říjnu zabývat vláda. Stát podle odpůrců těžby aktuálně usiluje i o to, aby dané území u Brzkova bylo v krajském územním plánu nově vymezeno právě jako lokalita pro těžbu.

„Kraj a obce se k tomuto záměru, kdy bude v územním plánu oficiálně posvěcen záměr vybudování dolu u Brzkova, mohou vyjádřit ještě do 8. září. Jde o to, že si stát i v tomto případě připravuje půdu pro další kroky k zahájení těžby uranu," vysvětlila Marie Vencová z brzkovského spolku Naše budoucnost bez uranu.

Petice proti těžbě uranu se síří po vesnicích na Přibyslavsku a Polensku, uzavřena bude zhruba v polovině září. Spolek v současné době kromě petice připravuje další protestní akce. Členové také chtějí oslovovat starosty dotčených obcí a informovat je o aktuální situaci.

„Na začátek září připravujeme protestní pochod. Povede lesem v místech bývalého dolu, kde se má těžba obnovit. Dále chceme vydat informační brožuru pro lidi z Polenska a Přibyslavska, aby získali o problematice přehled. V plánu je na podzim také beseda, kam pozveme i zástupce z veřejné správy a z Diama," doplnila další informace Vencová. Chystá se i výstava Tváře uranu, která bude od září k vidění v Polné.

Podle předsedy sdružení Calla, které spolupracuje s brzkovským spolkem, jsou plány vlády velmi zpátečnické. „Je to cesta zpátky, uranový důl už v Evropě nikdo kromě České republiky nechce. Je nesmyslné otevírat ložisko, kde je tak malé množství uranu. Těžba bude mít více negativních než pozitivních dopadů na tuto lokalitu. A argumenty, kterými se ohání vláda a které se týkají udržení zaměstnanosti v regionu, v tomto případě neobstojí. Vláda dělá první krůčky k tomu, aby se v Brzkově uran těžil, ale jestli se to opravdu uskuteční, je zatím nejisté," zmínil předseda sdružení Calla Edvard Sequens.

ZUZANA MUSILOVÁ + ČTK