Zatímco v minulých letech návštěvníci státních památek dostávali kartičky, na které jim při každé další návštěvě přibylo nové razítko, nyní má projekt elektronickou podobu. „Letos existuje karta, kterou si lidé zaregistrují přes internet, každý nový vstup je načten u pokladny," vysvětlila Marie Jirková, tisková referentka telčského pracoviště Národního památkového ústavu. Tento způsob je podle jejího názoru pohodlnější a díky webu Pohádkové Česko také zajímavější pro děti.

Nová forma takzvaných věrnostních návštěvnických průkazu však narazila na úskalí. „Mladší generace nemá se systémem problém, ale nastala komplikace u starších návštěvníků, pro které je registrace na internetu uživatelsky méně příjemná," podotkla Jirková.

Papírové průkazy byly lepší

Tuto zkušenost potvrdil kastelán telčského zámku Bohumil Norek. „Proti novým kartám jsme se postavili, protože staří lidé, kterých chodí na zámek opravdu hodně, kolikrát nemají ani počítač nebo s ním tolik neumějí," prohlásil.

Velmi by tedy uvítal, kdyby se vše vrátilo k původním papírovým průkazům. Když člověk dostal při návštěvě razítko, měl podle jeho názoru mnohem větší přehled o tom, kolik památek již navštívil. 
Ze zmíněných důvodů hrozí nebezpečí, že zájem o věrnostní návštěvnické průkazy bude nižší než v loňském roce.

Kdyby se na konci sezony ukázalo, že obliba akce z důvodu zavedení elektronické karty poklesla, pak by se zřejmě vyplnilo přání telčského kastelána. Došlo by k návratu k osvědčeným pasům na razítka.

Až na nové průkazy si Bohumil Norek projekt pochvaluje. „Akce je to dobrá, protože zvyšuje zájem návštěvníků," uvedl. Loni využilo na telčském zámku možnost šestého vstupu zdarma asi přes sto turistů.

Volnou vstupenku mohou návštěvníci uplatnit pouze na památkách, které jsou státní. Při šesté návštěvě mají nejen vstupné zdarma, ale dostanou se také do slosovací soutěže. „Loni byl hlavní cenou let balonem, letos mohou lidé vyhrát Knížecí den na zámku Lednice," uvedla Marie Jirková.