V Oblastní galerii Vysočiny (OGV) působí Daniel Novák už šest let. Ve světě umění se ovšem intenzivně pohybuje už od svých studií. Před několika týdny byl dokonce jmenován jejím ředitelem. I když pochází od Brna, Jihlavu si oblíbil a zdejší kostely si vybral dokonce jako téma své diplomové práce. Poté, co se oženil, zde také zakotvil. O tom, jaké plány má s OGV, se nový ředitel rozpovídal v rozhovoru pro Deník.
Proč jste se přihlásil do konkurzu na ředitele OGV?
Mám svou vizi, jak by galerie měla fungovat, a chtěl bych to uvést do praxe.
Jaká je vaše vize?
Byl bych rád, aby se galerie stala živou a multifunkční institucí. Aby se proměnilo povědomí veřejnosti, kde často bývá chápána jako strnulá instituce, která prezentuje výtvarné umění zaběhlou formou. Mělo by to být kulturní centrum zaměřené nejen na výtvarné umění, ale měla by se stát platformou umožňující lidem s elánem něco tvořit.
Čeho všeho se dá využít?
Divadlo, poezie, hudba, to vše se dá při prezentaci výtvarného umění využít jako doprovodný program při vernisážích. Bylo by dobré, aby galerie byla vnímána jako instituce, v níž se budou moci lidé sami nějakým způsobem realizovat, půjde jim vstříc a bude živnou půdou pro další podněty.
Jak by měla taková výstava podle vás vypadat?
Každý má trochu jiné představy, takže bychom měli zohledňovat pohledy různých skupin společnosti a věkových kategorií. Starší lidé preferují prezentaci klasičtější formou, takže i ta vernisáž a doprovodný program bude veden v tomto duchu. Naopak mládež tuto formu příliš neuznává, vidí pár obrázků a nic z toho. Musíme tedy jít naproti i jejich představám. To znamená prezentovat výstavy z jejich okruhu umělců a volnějším stylem. Od toho by se odvíjela vernisáž, která by byla v uvolněnějším duchu, do níž by se zapojili také návštěvníci. Nabídne se tu široká možnost seberealizace například formou happeningů a dalších aktivit.
Kde se ptáte mladých lidí, co je zajímá?
Je tu Vyšší odborná škola grafická, střední škola v Heleníně, takže obecenstvo pro spolupráci máme. S velkou škálou návštěvníků můžeme tyto formy spolupráce realizovat.
Co vás čeká v nejbližší době?
Z klasičtějšího umění pro střední a starší generaci budeme v prosinci otevírat výstavu výtvarníka Jiřího Juna. Naopak pro ty mladé, kteří dychtí po současné tvorbě malířů, kterým není více než pětatřicet let, tak je tu skupina s názvem OBR. Tato skupina bude mít u nás v galerii vernisáž koncem listopadu.
Existuje něco z umění, co byste rád Jihlavě ukázal?
Pro ty mladé jsou ikonami především výrazné osobnosti profesorů vysokých škol, dále například František Skála, Adriena Šimotová. Z klasičtějších autorů bych zde rád vystavil tvorbu Ivana Ouhela, Václava Boštíka a spousty dalších.
Jak jste spokojený s návštěvností?
Tak vždycky by to mohlo být lepší. Myslím si ale, že se to poslední roky povedlo hodně zlepšit. Konkurence zábavy v médiích je hodně vysoká, lidé jsou jí přesyceni a potom už nenachází sílu zajít si třeba do galerie. Je třeba, aby těm, kteří přijdou, jsme dokázali nabídnout kvalitní kulturní prožitek a návštěvníci se znova a znovu rádi vraceli. Když se nám to povede, budu spokojený.
Chystáte nějaké personální změny?
Pracovní kolektiv je kvalitní, každý zná svou práci a není potřeba měnit personální složení. Místo, které se nyní uvolnilo, je místo vedoucího odborného oddělení. Výběr obsazení tohoto místa bude stěžejní. Co se týče ostatních pracovníků, tak je vždycky důležitá motivace do práce a úzké propojení pracovního kolektivu v jeden funkční celek. Pracovní kolektiv je dobrý, proto se jenom mírně pozmění pracovní náplň jednotlivých pracovníků.
Jak jste spokojeni s financemi, které na provoz dostáváte?
Finanční balíček je omezován hospodářskou situací a to se samozřejmě negativně projevuje ve financování krajských institucí. Kultura na tom není jinak, rozpočet je zmražený a není rozšiřován. Pro nás to znamená, že se musíme rok od roku více a více uskromňovat. Máme tak méně možností zapojovat do projektů někoho zvenku a musíme si vystačit s vlastními zdroji, takže je ten nápor na pracovníky větší. My se ovšem snažíme, aby to nebylo moc znát. A dále se samozřejmě snažíme získávat finance z různých grantových programů, od sponzorů a z dalších zdrojů.