„Změny v placení problémy nezpůsobují. Před pokladnou ani před automaty nevzniká žádná tlačenice,“ zhodnotila mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.

Ještě v neděli platilo, že pacientům, kteří nechtěli platit v nemocnici regulační poplatky a chtěli přijmout dar od kraje Vysočina, stačilo podepsat, že dar přijímají a byl klid. Od včerejška je ale situace jiná.

Poplatek musí uhradit úplně každý

Každý pacient, i ten, který chce přijmout dar, musí nejdříve regulační poplatek uhradit. Poté si doklad nechat potvrdit od lékaře, vyplnit darovací smlouvu a formuláře odeslat na kraj.

„Proškolili jsme pracovníky, dali jim pokyny, jak má vše probíhat, a oni předávají pokyny pacientům,“ řekla Veronika Novotná.

Včerejší situace v nemocnici nasvědčovala tomu, že lidé jsou se změnou systému smíření.

Někdo naříká, další je v klidu

„Někteří lidé naříkají, někteří říkají, že se nedá nic dělat. Žádné hysterické scény tady ale nejsou,“ nechala se slyšet jedna z pracovnic na informacích Miluše Borůvková.

Zároveň dodala, že ji udivuje, že spousta lidí neví, kde se sídlo kraje Vysočina nachází. Potřebné dokumenty totiž musí pacient odeslat právě na adresu kraje, kde se budou dary zabývat.

„Co mám dělat. Ale nevím, jestli mi to papírovaní za to vůbec stojí. To radši těch třicet korun zaplatím a mám klid,“ vyjádřila se pacientka Johana Kohoutová z Jihlavy.

Zájem o dary zřejmě opadne

Její tvrzení potvrzuje i mluvčí nemocnice: „Myslím si, že zájem o dary opadne. Nikomu se nebude chtít chodit na úřady a radši to nechají být.“
A jak to vypadalo v čekárnách?

Sestřičky pacienty hned při vstupu do ordinace upozorňovaly, jestli mají zaplacený regulační poplatek. Když ne, poslaly je jej nekompromisně uhradit.
S potvrzením o zaplacení pak pacienti přišli za doktorem, který jim dal razítko a doplnil na něj rodné číslo.

„Snad se to brzy naučím, jednodušší byl systém předtím. To jsem nemusel nic dělat. Ale co jiného mi zbývá,“ postěžoval si senior Jan Horák.