Co se děje před operací i během ní, jak se bere krev a jak to vypadá na operačním sále. To všechno se pacienti Dětského oddělení Nemocnice Jihlava dozvědí prostřednictvím nové elektronické knížky, kterou v nemocnici využívají asi čtrnáct dní. Děti po nemocnici provází dívka Laura, pacientem je plyšový medvěd. Dětem se novinka líbí, zbavuje je strachu z operace. Multimediální aplikace pro děti je unikátem, který zatím v žádné jiné nemocnici v republice nemají.

S nápadem vytvořit pomůcku, která by dětem i jejich rodičům usnadnila a zpestřila pobyt v nemocnici, přišly před časem sestřičky dětského oddělení. Aplikace v tabletu popisuje jednu z nejčastěji prováděných operací, totiž odstranění nosních mandlí.

Zajímavý nápad

„Naše kolegyně se s něčím podobným setkaly na stáži. Šlo o fotografie, kde se určitý výkon krok po kroku předváděl na plyšovém medvědovi. My jsme se tím inspirovali a naše IT techniky napadlo udělat z toho aplikaci pro tablet, vymysleli i dívku Lauru. Tak to dovedli k dokonalosti, malé i velké děti tablety milují a umí je bez problémů používat," řekla k tomu vrchní sestra dětského oddělení Simona Hájková.

Dva nové tablety pro děti, kde je popsán celý průběh pobytu v nemocnici od příjmu na oddělení až po pooperační stav, se v jihlavské nemocnici setkávají s pozitivním ohlasem. Dětem i rodičům se velmi líbí.

„Děti se zábavnou formou dozví například to, jak se dělají odběry krve nebo jak se zavádí kanyla. Přesně tedy ví, co je v rámci operace čeká. Plánovaného zákroku už se tolik nebojí, předem nekřičí a nebrání se spolupráci s lékařem. Všechno, včetně odborných výrazů, jim dětským jazykem vysvětluje jejich průvodkyně Laura," doplnila Hájková.

A dodala, že tablet s aplikací pro děti zaujal i samotné rodiče. „Vídáme je sedět nad tabletem, i je zajímá průběh operace jejich dítěte, protože o něj mají strach. Vyhovuje jim dětská forma, která také dospělým vše lépe objasní. Už se nás třeba tolik nevyptávají," vysvětlila Hájková. Na vytvoření multimediální aplikace spolupracovali zaměstnanci dětského oddělení s IT techniky a tiskovou mluvčí několik měsíců.

Do budoucna zřejmě vzniknou i další aplikace pro dětské oddělení, které malé pacienty seznámí s operací tříselné kýly a slepého střeva. „Aktuálně existují ještě aplikace s císařským řezem a operací žlučníku. Zájem ale projevila i další oddělení," zmínila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

ZUZANA MUSILOVÁ