Asi s nejvíce změnami budou přibližně od půlky prosince muset počítat cestující na trati Havlíčkův Brod – Jihlava – Jindřichův Hradec – Veselí nad Lužnicí.

Například přímý vlak, který jezdí v pracovní dny ze Slavonic do Havlíčkova Brodu (příjezd 9.53) přes Jihlavu, bude mít nově v Kostelci u Jihlavy přípoj od Horní Cerekve. S větším počtem změn, hlavně o víkendu, budou muset lidé počítat ale i na trati Kostelec u Jihlavy – Telč – Slavonice.

Vlaků pojede přibližně stejně, ale změní se časy příjezdů a odjezdů.

Minimum úprav naopak České dráhy udělaly například na železniční trati Havlíčkův Brod – Humpolec či Moravské Budějovice – Jemnice. „Každému cestujícímu bych doporučovala, aby se před tím, než pojede vlakem, na případné změny podíval,“ uvedla Lenka Horáková, zástupce Českých drah pro kraj Vysočina.

Pokud to čestující udělá, dozví se i o posílení vlakových spojů ve špičce na trati Žďár nad Sázavou směr Nové Město a Tišnov.

Zvýšené DPH

Celkově bude ale rozsah regionální dopravy přibližně stejný jako letos. Nebude se měnit dokonce ani jízdné, a to i přesto, že by se od ledna měla zvýšit sazba DPH.

„Změna DPH z devíti na deset procent se do ceny vlakové jízdenky nepromítne,“ potvrdila regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. České dráhy připravily pouze drobné úpravy tarifních nabídek, které se budou týkat síťových jízdenek klasik nebo ČD Netů a změní se koncepce eLišky.

Novinkou je naopak podepsání desetileté smlouvy drah s krajem Vysočina. „Ta nám zajišťuje, že po dobu deseti let budem drahám doplácet 59 korun za jeden vlakokilometr,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Libor Joukl.

Denně bude v rámci kraje vypraveno, stejně jako letos, v průměru 348 osobních a spěšných vlaků. Rozsah dálkové dopravy zůstane také přibližně stejný.

Na regionálních tratích České dráhy nasadí sedm dvouvozových a tři třívozové Regionovy. Mezi Brnem a Jihlavou budou jezdit modernizované řídicí vozy, které mají i oddíl první třídy.

Dráhy pro letošní jízdní řád vypraví celkem 9 739 vlaků, které ujedou přibližně 125 milionů kilometrů. Denně vypraví v průměru 7 654 vlaků.
Vlakem ročně na Vysočině jezdí přibližně deset milionů cestujících.

Využíváte vlak jako každodenní dopravní prostředek? Pak si budete muset prostudovat nový jízdní řád, který vstoupí v platnost 13.prosince.

Naučit se ho snad ale nebude takový problém. K razantním změnám by dojít nemělo. Přeměna se bude týkat hlavně změn časů odjezdů a příjezdů, a to jen o pár minut.

U některých spojů navíc změna proběhne jenom o víkendu nebo v časných ranních a naopak pozdních večerních hodinách.

Příkladem je trasa Havlíčkův Brod – Jihlava – Jindřichův Hradec – Veselí nad Lužnicí. Této trasy se také dotknou největší změny. Například dopolední vlak v 9:40 z Jihlavy pojede jen v pracovní dny. Dráhy zruší i víkendový vlak z Jihlavy v 11:52 do Horní Cerekve.

„Na této trase jezdím pravidelně do školy a ze školy, konkrétně z Rantířova do Jihlavy. Jezdí mi daleko víc vlaků než autobusů, takže služeb drah využívám. Pokud se čas mění jen o pár minut, ani mi to nevadí,“ reagoval na změnu jízdního řádu student Jakub Král z Jihlavy.

Časový posun na této trase zřejmě nebude vadit ani obyvatelům obce Dvorce.

„Myslím si, že vlakové spojení v obci nám vyhovuje. My jsme hlavně zaměřeni na autobusovou dopravu. Tu vlakovou využívají především chataři,“ nechal se slyšet starosta obce Dvorce Otomír Klubal.

Změny jízdního řádu se projednávaly letos na jaře. Jednání se zúčastnil mezi jinými i starosta Telče Roman Fabeš.

„Vím, že se už letos probírala studie ohledně železniční dopravy. Ze strany obcí tam bylo dost požadavků. U nás byly na některých tratích neshody s krajem, ale po projednání se podařilo kraji dosáhnout s Českými dráhami dohody na deset let dopředu. Poděkování patří kraji Vysočina i dráhám za to, že se spoje podařilo stabilizovat,“ vyjádřil se starosta Telče Roman Fabeš.

Změny se probíraly už letos na jaře

Ke změnám dojde i na trase Kostelec u Jihlavy – Telč – Slavonice. Jiná je především struktura vlaků dopoledních.

Novinkou na této trati jsou také parní vlaky. Ty budou jezdit přes Telč – Dačice – Slavonice nebo Telč – Třešť – Kostelec u Jihlavy. Na parní vlaky se můžete těšit v hlavní sezoně na přelomu července a srpna roku 2010.

Velká škoda ale je, že se na Jihlavsku stále nedaří propojit vlaky a autobusy. Na integrovaný dopravní systém si budeme muset ještě počkat.

NEJVÝZNAMNĚJŠÍ ZMĚNY V REGIONÁLNÍ DOPRAVĚ V KRAJI VYSOČINA OD 13. PROSINCE

Havlíčkův Brod – Jihlava – Jindřichův Hradec – Veselí nad Lužnicí
Na této trati bude více změn, a to z důvodu změny struktury dopravní obsluhy v Jihočeském kraji. Nově pojedou celodenně všechny osobní vlaky mezi stanicemi Počátky – Žirovnice a Veselí nad Lužnicí v dvouhodinovém taktu. Žádný osobní vlak nebude projíždět celou trať
-Ve směru z Havlíčkova Brodu pojede první víkendový vlak z Jihlavy v 5.25 pouze v sobotu jako přímý vlak do Tábora přes Pelhřimov. Vlak s odjezdem v 6.26 z Horní Cerekve pojede jen v pracovní dny
- Vlak v 9.40 z Jihlavy pojede jen v pracovní dny a o víkendech bude jezdit přímý vlak z Havlíčkova Brodu s odjezdem v 10.05
- Víkendový vlak z Jihlavy v 11.52 do Horní Cerekve čeká zrušení. Nově pojede spoj v 12.05 přímo z Havlíčkova Brodu
- Nově v pracovní dny bude jezdit osobní vlak (13.12) z Havlíčkova Brodu do Počátek – Žirovnice a denně pojedou vlaky z Havlíčkova Brodu do Horní Cerekve (14.05, 16.05)
- Přímý vlak v pracovní dny ze Slavonic do Havlíčkova Brodu (příjezd 9.53) přes Jihlavu bude mít v Kostelci u Jihlavy přípoj i do Horní Cerekve
- Z Počátek – Žirovnice do Horní Cerekve přijedou vlaky o víkendech v 9.30 a v pracovní dny v 11.25
- osobní vlak v 12.36 z Jihlavy do Havlíčkova Brodu pojede v pracovní dny i o letních prázdninách
Havlíčkův Brod – Kolín
- Z Kolína do Havlíčkova Brodu (příjezd 4.39) pojede pouze v pracovní dny a následující vlak s příjezdem v 5. 42 pak pojede i o víkendu. U řady spojů dochází na této trati k omezení. Některé budou jezdit pouze v pracovní dny, jiné o víkendech
- Osobní vlak z Čáslavi, který nyní přijíždí do Havlíčkova Brodu ve 14.19, bude nahrazen novým vlakem z Kolína, který přijede v 15.07 a bude jezdit denně
- I v opačném směru dojde k menším změnám. Některé vlaky nepojedou o víkendech, nějaké naopak ano
Havlíčkův Brod – Pardubice
- Spěšný vlak s příjezdem do Havlíčkova Brodu v 6.40 pojede stejně, ale pouze v pracovní dny. O víkendech bude jezdit na trase osobní vlak
- S osobním vlakem ve směru z Havlíčkova Brodu do Pardubic v 8.13 se cestující dostanou až do Ždírce nad Doubravou
- V sobotu nebude jezdit osobní vlak do Pardubic s odjezdem v 16.08
Brno – Tišnov – Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod
- Vlaky mezi Žďárem nad Sázavou a Brnem a zpět pojedou v podobných časech. Dojde k úpravám u některých vlaků
- Zrušen bude pondělní zrychlený osobní vlak V 5.23 ze Zďáru do Brna. Nepojede ani nedělní ranní vlak v 6.38 mezi Žďárem a Křižanovem
- K časovým úpravám a víkendovému omezení dojde u některých osobních vlaků mezi Žďárem a Havlíčkovým Brodem
- První ranní vlak v pracovní dny bude ze směru od Brna nově odjíždět z Vlkova u Tišnova ve 4.37.
- Nově bude zaveden víkendový vlak ze Žďáru do Havlíčkova Brodu v 9.37
- U vybraných spojů dojde k omezení v úseku Křižanov – Žďár nad Sázavou
- Nedělní vlak z Brna, který nyní přijíždí ve 23.05 do Křižanova, už nepojede

NOVINKY V DÁLKOVÉ DOPRAVĚ


Praha – Brno přes Havlíčkův Brod
Na trati Praha – Brno přes Havlíčkův Brod bude zachován dvouhodinový interval rychlíků, který bude doplněn ve špičkových časech pracovních dnů několika spoji. Ty zkracují interval na 60 minut. Ve směru do Brna jsou to vlaky Havlíčkův Brod (odjezd 7.02) – Brno hl. n. (příjezd 8.42), Praha hl. n (odjezd15.00) – Brno (příjezd 18.42) a Praha hl. n. (odjezd 20.00) – Havlíčkův Brod (příjezd 22.00). V opačném směru to budou vlaky Brno hl. n (odjezd 15.22) – Praha hl. n. (příjezd 19.05), Brno hl. n. (odjezd 17.22) – Havlíčkův Brod (příjezd 18.56) a Havlíčkův Brod (odjezd 3.58) – Praha hl. n. (příjezd 6.05)
Plzeň – České Budějovice – Jihlava – Brno
- Na této trati jezdí vlaky ve dvouhodinovém intervalu, který bude i nadále zachován. U některých spojů mimo špičku však dojde k omezení období jízdy. Například rychlík Vajgar pojede v úseku Brno hl. n. (odjezd 9.20) – České Budějovice mimo letní sezónu jen v pátek, v sobotu a v neděli. Podobné omezení bude platit i pro rychlík Junák v úseku České Budějovice – Brno hl. n. (příjezd 14.37). Zkrácena bude také trasa rychlíku Řožmberk Plzeň – Brno – Bohumín, který nově pojede jen v úseku Plzeň – Brno a zpět