Zatím je zavřeno týden, což je podstatně méně než šestkrát tolik na jaře, připomněla úvodem Simona Kubičkové z marketingového oddělení. „Nyní je to trošku jiné. Je dříve tma, obecně chodí méně návštěvníků a pro zvířata to není až takový rozdíl,“ řekla. Stejně jako lidé pozorují zvířata, tak také ony sledují návštěvníky. „Je to pro ně zpestření, když mohou pozorovat návštěvníky. Určitě ale nemají trauma z toho, že tam nechodí tolik lidí, ošetřovatelé se o ně starají,“ ujistila.

Postupné ochlazování přitom zvířatům vyhovuje, zvykají si. „Některá si současné chladnější počasí užívají více než letní horka,“ podotkla Kubičková. V zoo se přitom život nezastavil, například v pondělí 12. října se narodilo osm hroznýšů madagarských, u drápkatých opic pak skáče mládě kosmana stříbřitého.

Navzdory nucené pauze pak pokračují stavební práce. „Stavíme nový domeček pro pekari wagnerovi, pracujeme na průchozí voliéře Delta Paraná a v Matongu se opravuje střecha na domě pro kozy kamerunské,“ vyjmenovala zaměstnankyně zoo. Bez návštěvníků jsou práce o něco jednodušší, jde například o průjezd těžké techniky. Ta v létě jezdila hlavně brzy ráno před otevírací dobou, ale někdy musela přejet i během dne, a pak veřejnost trochu rušila.

Co se týká personálu, péče o zvířata je zajištěna stále. Jen pokladní se přesunuly na jiné pozice po dobu, kdy bude vstupní brána zamčená. „Ošetřovatele máme rozdělené do skupin a máme přísnější hygienická pravidla. Využíváme roušky a respirátory, aby nedošlo k přenosu zejména mezi nimi,“ řekla Kubičková ke klíčové profesi.

Zoologická zahrada má samozřejmě i propočítané, na kolik jí uzavření vyjde. „Pokud bude zavřeno dva týdny, jak se plánuje, vypočítali jsme, že půjde zhruba o milionovou ztrátu,“ odhadla Kubičková. Na jaře pomohli příznivci zoo, kteří v e-shopu utratili tři sta tisíc korun. „Spustili jsme opět prodej produktů, které jsme měli na jaře – zvíře v karanténě, virtuální vstupenku a podobně,“ pozvala Kubičková milovníky zvířat k návštěvě e-shopu na webu zoo.