V současné době se staví prvních devět domků a zároveň se projekčně připravuje dalších devět parcel, vše v lokalitě U Hřbitova.

„V příštím roce by měly být parcely zasíťované a nabídnuté k prodeji. Máme asi třicet zájemců, ale aktualizujeme seznam žadatelů, někdo už zájem mít nemusí,“ uvedl starosta Dobronína Ivan Sehnal (SNK 2018). Dodal, že se jedná o poslední pozemky, které má ve svém vlastnictví obec a jsou územním plánem obce určené pro výstavbu.

Další možnost, kterou mohou zájemci o bydlení v Dobroníně využít, je žádost o obecní byt, kterých je celkem 148. Aktuálně je zhruba dvacet žadatelů.

Starosta se zároveň nebrání příchodu investora, který by v katastru obce postavil továrnu a dal práci lidem. Logistické centrum, které nedávno odmítli ve Velkém Beranově, ale nechtějí ani Dobronínští. „Nedovedu si představit, že by tu denně jezdilo sto padesát kamionů, zaměstnanci by se navíc museli nějak dostat do práce,“ uvažoval Sehnal nahlas a dodal: „Přikláněl bych se k malovýrobě, která by nezatěžovala okolí.“

Výstavba továrny byla dříve plánovaná v části Cihelna. Měl se tam zpracovávat kámen a využívat se železnice. Z této myšlenky ale sešlo a pozemky jsou volné. „Jsme limitováni tím, že mezi Dobronínem a částmi Filipovské Chaloupky a Cihelna je naplánován koridor pro vysokorychlostní trať,“ vysvětlil starosta.

Sklárny v Dobroníně v polovině února 2019.
Rozlučte se. Slavné sklárny v Dobroníně budou připomínat už jen komíny