Mají začít advent rachejtlemi, či nemají? To je dilema, které řeší v posledních dnech v Polné. Zastupitelé ve sdružení nezávislých kandidátů Polná Dobrá adresa totiž přednesli návrh na zrušení ohňostroje v době zahájení adventního času. Podle jejich vyjádření jde o špatný termín.

„Někteří z nás si myslí, že advent by měl být o vánoční náladě, klidu, rozjímání, a ne o hlasitém bouchání a světlech ohňostroje," vysvětlil důvod přednesení návrhu Michal Hladík ze sdružení Polná Dobrá adresa.

Názory na ohňostroj a jeho zrušení se však mezi zastupiteli města různí. Ti, kteří ohňostroj nechtějí, vnímají advent jako poklidné období, které není vhodné započít něčím tak pompézním, jako je ohňostroj. Kdo je za zachování ohňostroje, argumentuje jeho oblíbeností u veřejnosti. Ohňostroj je také některými vnímán jako polenská tradice.

Radnice se kvůli neshodám rozhodla zjistit, jaký názor mají na konání ohňostroje v době adventu obyvatelé Polné. Redakční rada Polenského zpravodaje proto vypsala anketu, ve které se mohou místní vyjádřit pro či proti zrušení tradičního ohňostroje. Její uzávěrka je příští týden.

Proti zrušení je například i starosta Polné Jindřich Skočdopole (Nezávislí pro Polnou). „Proč bych měl být proti něčemu, co funguje a co mají lidé rádi. Co znám dosavadní výsledky ankety, tři sta padesát lidí bylo proti zrušení ohňostroje a jenom třicet pro zrušení. Myslím, že výsledek je dost vypovídající. Vždyť komu se to nelíbí, ten na ohňostroj chodit nemusí," okomentoval věc Skočdopole.

Názor nesdílí například ani zastupitelé za KDU-ČSL. „V naší straně máme blízko ke křesťanství a pro křesťany je toto období velmi důležité, a nemyslím si, že je vhodné ho přivítat hlasitým ohňostrojem. Určitě jsem pro, aby se v ten den koledovalo, zpívalo, aby hrála muzika, prodávaly se trdelníky a třeba svařák. Jenom ten ohňostroj bychom rádi přesunuli třeba na sedmého nebo osmého května, na oslavu vítězství nad fašismem," řekl Kvasnička.

Ani další zastupitelé nemají jednotný názor. „Nevidím důvod k tomu, aby byla pěkná vánoční tradice zrušena. Většina občanů se na ohňostroj ráda podívá, myslím, že je celkově vnímán pozitivně," poznamenal Martin Bohdálek z uskupení Nezávislí pro Polnou. „Já bych byl pro to, aby se ohňostroj zrušil, nemyslím si, že taková akce patří k adventu," uvedl Miroslav Kuník z uskupení Společně pro Polnou.

Lístky v infocentru

Anketní lístky mohou Polenští nosit do informačního centra v přízemí polenské radnice. Lístek je možné si stáhnout na webových stránkách města nebo ho vyplnit přímo v informačním centru. Dosavadní výsledky hovoří pro zachování ohňostroje.

Slavnost k zahájení adventu se koná v sobotu před první adventní nedělí. Na náměstí se schází i dva a půl tisíce lidí. „To je největší argument, že akce má návštěvníky," poukázal Skočdopole.

Jedná se o jediný ohňostroj pořádaný městem, který stojí pětatřicet tisíc korun. Starosta Skočdopole uvedl, že tyto výdaje, jakož i na další adventní akce, pokrývají příspěvky sponzorů.

Problém s ohňostrojem a datem jeho pořádání řeší nyní i městská rada ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Ta bude příští týden jednat o tom, zda nepřesunout ohňostroj z tradiční silvestrovské půlnoci na Nový rok nebo na Silvestra vpodvečer. Změnou chtějí radní docílit zklidnění oslav.

„Řešíme to snad čtyři roky," uvedl starosta Meziříčí Radovan Necid (ODS). O silvestrovské půlnoci se na náměstí scházejí stovky lidí, připíjejí si a střílejí vlastní rachejtle. Poslední Silvestr prý nebyl nejhorší, ale v minulých letech evidovala policie i vytlučená skla v oknech a rvačky.

Na Nový rok pořádá ohňostroj třeba i Žďár nad Sázavou nebo krajská Jihlava. Druhá zvažovaná varianta pro ohňostroj na Silvestra po setmění by podle Necida měla tu výhodu, že by město nemuselo uklízet náměstí dvakrát. Loni zaplatila velkomeziříčská radnice za silvestrovský ohňostroj padesát tisíc korun.

HELGA MARTINKOVA, ČTK