Ne všude je ale o tuto službu zájem, a to i přesto, že je pro obyvatele bezplatná.
„Máme zatím kolem dvě stě sedmdesáti kontaktů, což je na velikost Třeště dost málo.

Informovali jsme o službě lidi i při placení popelnic, ale číslo moc nevzrostlo," komentovala zájem místostarostka šestitisícové Třeště Eva Požárová a dodala, že doufá, že se zájem o službu časem navýší.

„Spoléháme na to, že si lidé mezi sebou řeknou, že jim přišla SMS, že nepoteče voda, a tak se zapojí další," dodala Požárová. Třešť se do projektu zapojila před Vánocemi a službu zatím využila pouze v případě, kdy chtěla obyvatele informovat, že v jejich ulici nepůjde elektřina.

K tomu většinou slouží městům takzvané krizové SMS.

Zástupci obcí a měst ale mohou díky mobilnímu rozhlasu obyvatele informovat i prostřednictvím e-mailů či mobilní aplikace pro chytré telefony. Telč například systém využívá také k propagaci kulturních akcí.

„Mobilní rozhlas máme už přes čtyři roky, ale teď jsme přešli k jinému poskytovateli, protože to vnímáme i jako nadstavbu pro turistický ruch a tento poskytovatel nabízí i další možnosti.

V aplikaci je totiž i kategorie sport a kultura. Lidé si mohou vybrat, zda chtějí tyto zprávy dostávat," uvedl starosta Telče Roman Fabeš.

Telč má zhruba pět tisíc pět set obyvatel a v mobilním rozhlase je zde zaregistrováno kolem osmi set kontaktů, a to i těmi, které byly převedeny z předchozího systému.

Od listopadu minulého roku využívá mobilní rozhlas i čtyřtisícová Brtnice. „Nashromáždili jsme tři sta jedenáct kontaktů, ale máme rozhlas teprve chvíli a číslo stále roste. Zatím jsme také měli pouze jednu vlnu propagace v městském zpravodaji," řekla Markéta Muzikářová z městského úřadu v Brtnici s tím, že zástupci předpokládají, že počet kontaktů poroste.

Podle slov starostky Brtnice Miroslavy Švaříčkové mobilní rozhlas město vyšel na zhruba čtyřicet tisíc korun.

I Brtnice rozhlas již několikrát využila, aby obyvatele informovala například o poruchách vodovodu.

„K tomu využíváme SMS zprávy, ale stále i hlášení městského rozhlasu. O kulturních událostech informuje prostřednictvím e-mailu," dodala Muzikářová.

Naopak velký zájem o mobilní rozhlas mají obyvatelé ve Větrném Jeníkově. „Z pěti set voličů máme dvě stě padesát zaregistrovaných, a to jsme rozhlas zavedli po Vánocích. U nás se zavedení služby určitě vyplatilo," vyčíslila starostka městyse Martina Lisová. Ta prostřednictvím SMS obyvatele v krizových situacích informovala i dříve. „Byla to ale neoficiální cesta, kdy jsem ve svém soukromém telefonu měla nashromážděných kolem sto třiceti kontaktů na místní," poznamenala Lisová.

Zájemci, kteří se chtějí registrovat do databáze, tak mohou učinit skrze webové stránky měst nebo na úřadech. Ve Větrném Jeníkově je například možné zaregistrovat se i v knihovně.

Aplikace mobilního rozhlasu pro chytré telefony zahrnuje i nástěnku, která slouží jako vývěska městského úřadu. Uživatelé mohou také prostřednictvím služby Zmapujto nahlásit vedení města či obce například černou skládku, nesvítící lampu či zničenou lavičku. Úřad se tak bude moci co nejrychleji postarat o nápravu.

Aplikaci mohou využívat i náhodní návštěvníci města, kterým nabízí například tipy na výlety. Obce mohou do aplikace zařadit i fotografie.

IVANA HOLZBAUEROVÁ