Magistrát pro letošní rok vydal 783 rezidentských a 89 předplatitelských karet pro oblast 1. V oblasti 2 to bylo 383 rezidentských a jedna předplatitelská karta. To je o dvacet procent méně než v roce 2017. A počet aut neklesl. „Je vážné podezření, že si část rezidentů karty kopíruje,“ konstatoval náměstek primátorky pro dopravu Petr Laštovička (ODS).

Město tak chce ještě letos vybavit městskou policii technikou, která bude sledovat SPZ a identifikovat, kdo se dopustil podvodu. „Kopírování rezidentské karty v ceně stovek korun je spáchání podvodu. Víme to tom a budeme to řešit,“ zdůraznil Laštovička. Městské policie prý již několik hříšníků odhalila.

Laštovička se zamyslel i nad chováním některých Jihlavanů. „Na situaci mě překvapuje, že rezidenti, kteří poctivě platí, o tom ví a čekají, že přijde změna aniž by někoho informovali,“ řekl. A pokračoval: „Obyvatelé městské památkové rezervace nejsou líní zvednout telefon a postěžovat si na hlučného souseda, ale ignorují to, že sousedé obchází celý systém, který by měl umožnit dostatek parkovacích míst.“

Těch je v oblasti 1 celkem 490 a 245 v oblasti 2. „V Městské památkové rezervaci dost míst není a problém s parkováním tam vždy bude. Převis požadavku oproti skutečnosti je nad padesáti procenty.“ dodal Laštovička.