Nadcházející komunální volby v Polné se ponesou ve znamení jedné zásadní otázky: Podaří se pod dlouhých letech změnit rozložení politického vlivu ve městě?

Usilovat o to bude další sdružení nezávislých kandidátů, které se zformovalo právě před těmito volbami a na čele s lídrem Miroslavem Kuníkem jde do voleb pod názvem Společně pro Polnou.

Do komunálních voleb jde letos v Polné sedm volebních stran, tedy stejně jako před čtyřmi roky. Pouze TOP 09 vystřídalo SNK Společně pro Polnou, posílit svoji pozici bude chtít SNK Polná Dobrá adresa, které vyšlo z voleb před čtyřmi lety se čtyřmi mandáty jako druhá nejsilnější volební strana ve městě a po volbách zamířila do opozice. „Polenskou národní frontu jsme nechtěli, proto jsme skončili v opozici," charakterizovala poměry v Polné po předešlých volbách vlivná kandidátka Polné Dobré adresy Libuše Kubová. „Také tentokrát chceme uspět a přinést konečně změnu," doplnila už s myšlenkami na volby nadcházející.

Favoritem zůstává radniční SNK Nezávislí pro Polnou, v jehož čele stojí dlouholetý starosta Jindřich Skočdopole. Ten sedí na polenské radnici od roku 1998 a je připraven klíčový post obhajovat. „Hlavní slovo bude mít volič, ale v našem hnutí Nezávislí pro Polnou jsme připraveni v práci pokračovat," potvrdil Skočdopole.

Nejsilnější subjekt získal do svých řad Zdeňka Dvořáka, který byl před čtyřmi lety zvolen zastupitelem za ODS, a zůstává favoritem.

Největšími soupeři mu budou právě další nezávislí, což předpokládá i samotný Skočdopole. SNK Polná Dobrá adresa navíc s novým lídrem, jímž se stal Michal Hladík.

V Polné znovu kandidují čtyři tradiční politické strany, přesto pohled na kandidátky není nezajímavý. Na kandidátce nové polenské ODS (s lídrem Milošem Kubaštou) už nefiguruje dosavadní místostarosta Jaroslav Sobotka. Obměnou prošla i kandidátka KDU-ČSL (opět s lídrem Milošem Kvasničkou), kde voliči nenajdou jména zastupitelek Marie Hradové a Lidmily Šimečkové.

ČSSD jde do voleb s novým lídrem Miloslavem Landou, naopak KSČM opět vsadila Miroslava Zvolánka. „Tradiční politické strany u nás v Polné nikdy výrazně nebodovaly, tady ani nikdy moc nefungovalo rozdělování na koalici a opozici," připomněl Skočdopole.

V loňských předčasných sněmovních volbách zaujala polenské voliče nejvíc ČSSD. Solidně bodovala i nově se formující hnutí ANO (12 procent) a Úsvit (9 procent).