Rekordní zájem, překonávající zkušenosti z předchozích let, projevují od začátku letošního roku klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na Jihlavsku o příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě.

Podle pojišťovny je to dáno jednak teplou zimou, kdy nemoci z klíšťat v podstatě téměř nepřestaly hrozit, a pak také tím, že oproti loňsku letos VZP přispívá na očkování i dětem.

Nejvíce klientů z krajů zatím o proplacení příspěvku požádalo v jižních Čechách (1 455), na druhém místě je v průběžném hodnocení Vysočina (1 054). Z Vysočiny je nejvíce žadatelů z Jihlavska, konkrétně jde o číslo 311, což znamená, že VZP na Jihlavsku na očkování přispěla celkem 144 240 korun.

„Oproti předchozím letům se letos vyplácení příspěvků zjednodušilo. I to mohlo přispět k tomu, že je o ně mezi lidmi větší zájem. Dříve si museli nejprve vyzvednout voucher, nechat si do něj lékařem potvrdit očkování a pak jít znovu pro peníze na pobočku," vyjádřil se mluvčí VZP Oldřich Tichý s tím, že nyní jen přijdou s účtem za očkování a mají nárok na vyplacení příspěvku za vakcínu ve výši až 500 korun. Podmínkou je, že musí být členy Klubu pevného zdraví VZP. Od začátku roku do poloviny března už o příspěvek na očkování požádalo v celé republice bezmála 9,5 tisíce lidí (loni za celý rok 13,7 tisíce) a VZP jim vyplatila 4,7 milionu korun (loni za celý rok 9,2 milionu).

Doposud byl ze strany klientů rekordní zájem o příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě v loňském roce. Zatímco například v roce 2011 o něj zájem v celém Česku projevilo jen 3 378 lidí, loňský rok přinesl nárůst zájmu o 307 procent. „Čísla ukazují, že lidé jsou si rizik spojených s klíšťaty vědomi a mají také větší zájem se proti nim chránit," doplnil Tichý.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací, ztuhnutím šíje a podobně. Vyloučit nelze ani dlouhodobé následky ochrnutí, poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu a v krajním případě smrt. Česká republika přitom dlouhodobě patří mezi státy s největším výskytem této nemoci v Evropě.