K výměně kostek za asfalt by mohlo dojít v roce 2016. To je poslední, a zároveň dobrá zpráva od staronového vedení jihlavské radnice pro obyvatele místních částí Jihlavy, jako jsou Pístov, Popice či Vysoká.

„Absolvoval jsem jednání na kraji, tam nám bylo řečeno, že kam si silnici převezmeme, tam nám ji opraví. A samozřejmě že jsme byli ubezpečeni, že prostředky na to jsou, to znamená, že by se to dalo realizovat i v roce 2016," vyjádřil se náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL), který má na starosti příměstské části Pístov a Popice.

O nebezpečnou silnici z kostek, která vede z Jihlavy právě směrem na Pístov, vede spor vedení kraje s vedením Jihlavy už několik let.

Krajskou silnici totiž kraj neopraví, dokud si ji do vlastnictví nepřevezme Jihlava. Za novou silnici, po které dříve jezdily tanky, obrněné transportéry a další vojenská technika, Pístovští i lidé z okolních obcí bojují už dlouho. Nepomohla ani petice Nechceme kostky, chceme asfalt.

„Nelíbí se nám ničit si svůj majetek ne svojí vinou naše motorová vozidla poměrně dost stavem silnice trpí a musí podstupovat častější výměny náhradních dílů. Nelíbí se nám v zimě jezdit po silnici, která je v době náledí velmi nebezpečná," říká za petiční výbor Olga Hlochová z Pístova.

Podle mluvčí Kraje Vysočina Jitky Svatošové se celá věc má tak, že město Jihlava, respektive staronové vedení radnice, má k případnému převzetí silnice velice konstruktivní přístup, což je základní věcí k možné budoucí dohodě. Nicméně vyjednávání o převzetí zřejmě ještě potrvají dlouho.

Odkud kam?

„Připravujeme se na běh na dlouhou trať a ještě nezazněl ani startovní výstřel. Obě instituce čekají četná jednání o co má město zájem, specifikace podmínek kraje i města, domluva vyrovnání majetkových vztahů a tak dále," vyjádřila se Svatošová.

Podle Jaromíra Kaliny není ambicí města krajskou silnici udržovat od Pístova až do Popic. „To je mimo realitu, kraj by toto stanovisko měl přehodnotit, my jednat budeme," slíbil náměstek. „Nechci, aby to vyznělo tak, že se hádáme, my jsme vyšli kraji ledaskdy vstříc a tam, kde to má charakter místní komunikace, jako například odbočka do Vysoké, jsme to převzali. Není to o tom, že by se město zříkalo komunikací do příměstských částí, a že bychom se s krajem nechtěli podělit, nicméně tato silnice nemá charakter místní komunikace," vyjádřil se primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD). Podle něj by měla být tato silnice krajská i z toho důvodu, že ve chvíli, když se něco přihodí na kosteleckém kopci, je to jediná cesta, která vede z Třeště do Jihlavy.