„Absolutním vítězem se stal Petr Obšil ze Světlé s 509 výstupy s tím, že v posledním týdnu závodu se posunul ze třetího místa na první s přípočtem 76 výstupů za týden,“ potvdil organizátor závodu Pavel Komín z VHT Počátky. Na druhém místě skončil Jiří Nerad s počtem 502 výstupů a třetí příčku bral předloňský vítěz Libor Trkola se 484 výstupy.

Ivu Obšilovou, která se na nejvyšší kopec v kraji se vypravila celkem 203krát, na stupních vítězů doplnila Marie Burešová a Radka Komínová. V kategorii dětí se stejně jako v roce 2017 nejvíce dařilo Lukášovi Trkolovi, synovi Libora Trkoly. Za ním skončil Tadeáš Jakub Kučera a Ondřej Petrů. „Šestiletý Tadeáš Jakub Kučera ze Žirovnice byl nejmladším závodníkem. Absolvoval celkem 24 výstupů. Naopak nejstarším závodníkem byl čtyřiapadesátiletý Ladislav Bureš z Pelhřimova se 76 výstupy. Pan Bureš je hodně známým závodníkem Javořice 365 s přezdívkou Dynamo. Na Javořici jezdí až z Pelhřimova, což je asi 30 kilometrů pod kopec,“ připomněl největší zajímavosti Komín.

V roce 2018 se zapojilo 112 závodníků, v roce 2017 jich bylo 197. Nejčastěji lidé na Javořici mířili z nedaleké Světlé (1273 krát), naopak Horní Bolíkov byl místem, které si pro zdolání kopce s nadmořskou výškou 837 metrů nad mořem, lidé vybírali nejméně (39 krát) „Nutno podotknout, že většina těch úspěšných z kategorie muži mnohdy k Javořici popojížděla autem, a teprve pak nasedala na kolo,“ doplnil další zajímavost Komín.

Na kole na Javořici závodníci vyjeli 2 571 krát, pěšky vyšli 736 krát, běžky si obuli 326 krát a svižným tempem vyběhli celkem 172 krát.

Zájemci už v prvních dnech roku pokračují dalším ročníku závodu, kdy mohou zdolávat rovnou čtyři kopce – Javořici, Křemešník, Čeřínek a Lísek u Počátek. Přihlásilo se jich zatím přes osmdesát, aktivních je kolem patnácti. Nejoblíbenějším kopcem je zatím Lísek u Počátek, nejméně závodníků se vydalo na Čeřínek. Více informací je na www.nakopce365.cz.