Nejvíce lidí přišlo k urnám v Hojkově, 89,9 procenta ze 158 obyvatel. Na chvostu žebříčku uvízla Třeštice, kde volilo 45,3 procenta ze 132 obyvatel.
Odstupující starosta a znovu zvolený zastupitel Martin Kodys (NK) si nedovede nezájem voličů vysvětlit.

„Máme dost mladých a že by ti neměli zájem o dění v obci, to se nedá říci, spíš naopak. Možná byli spokojeni, že se udělalo dost práce, a proto nešli k volbám. Ale i tak měli přijít, protože teď zastupitelstvo neví, na čem je,“ připustil Martin Kodys.

Podotkl, že Třeštice si vedla úspěšně. Na výstavbu domků čeká třináct zasíťovaných parcel. Osm majitelů pozemků už staví. Do nového vodojemu je třeba v příštím volebním období instalovat tlakovou stanici a v obci udělat řadu vylepšení, například asfaltové povrchy.

Starosta Vanůvku Josef Hrdý (NK) včera připomněl, že v nejmenší obci na Jihlavsku starostuje pět volebních období.

Voliči chodí tak, jak jsou naučení

„Za šestnáct let starostování musím potvrdit, že čím je obec menší, tím větší zájem jít k volbám lidé mají,“ shrnul Josef Hrdý. Vanůvek má dohromady 21 popisných čísel a dva rozestavěné rodinné domy. K tomu v katastru 61 chat a dětský tábor. Z ročního rozpočtu do 400 tisíc korun splácí deset let rok co rok 150 tisíc korun za dokončenou plynofikaci.

Vanůvek má hospodu a poslední splátku na zavedení plynu umoří příští rok. „Lidi chodí k volbám, protože jim záleží na tom, co se tu děje,“ doplnil starosta Vanůvku.

Všichni voliči z Hladova se 149 obyvateli dali svůj hlas KDU­ČSL. Ve volební účasti o desetinu procenta předstihli Třeštici. Odstupující starosta Hladova Jan Bartoň přenechal kandidaturu ve volbách synovi Zdeňkovi. „Nevím, proč voliči nešli k urnám. Možná proto, že máme jedinou kandidátku. Už dvacet let volíme KDU­ČSL. Někdo nám tehdy nabídl, že je to výhodné. Od té doby tak volíme nejspíš setrvačností,“ naznačil Jan Bartoň. Samospráva Hladova pod hlavičkou lidovců zvládla za dvacet let obec plynofikovat, postavit vodovod, hasičskou zbrojnici a mnoho jiného.

Nejvzornějšími na Jihlavsku jsou voliči z Hojkova. K urnám jich přišlo bezmála 90 procent. Starostka Hojkova Milada Duchanová (SNK I ZOK) starostuje dvacet let. „Lidi mají všechno, co potřebují. Od plynu přes kanalizaci až po hospodu a kapličku,“ ře kla opět zvolená zastupitelka.