V metropoli kraje začne ještě tento rok fungovat fotbalová akademie, a jak se minulý týden ukázalo, mladé hráče a jejich rodiče rozhodně zajímá. Na diskusi o akademii dorazila asi stovka rodičů.

„Podle mě jde o skvělou věc. Jsme z Třebíče, ale náš syn už rok hraje za FC Vysočina. Myšlenka akademie nás nadchla. Spojit fotbal se školou a dalším veškerým servisem včetně lékařské péče, ubytování a stravování je výborná věc. Náš syn doteď stravu řešil suchými rohlíky, to se teď jistě změní, když bude mít potřebný dohled a servis," řekla Marcela Růžičková.

„Měl jsem z toho skvělý dojem, zájem lidí na Vysočině o fotbal i akademii je nebývalý. Původní plán počítal s tím, že zde akademie vznikne až na podzim roku 2016, ale díky výjimečnému přístupu všech stran jsme ji dokázali spustit o rok dříve," řekl vedoucí Úseku talentové mládeže Fotbalové akademie České republiky Michal Prokeš.

Koncentrace největších fotbalových talentů na jednom místě a pak jejich výchova v jedné z klíčových fází kariéry za dohledu špičkových odborníků a v tomu odpovídajících podmínkách to je podle něj smysl fotbalových akademií. Vybraní hráči budou v akademiích od pondělí do pátku pospolu, na vybraných školách se mohou těšit na přidané hodiny tělesné výchovy i se zaměřením na fotbalovou přípravu.

Autoři projektu akademií také v Jihlavě zdůraznili jeho hlavní cíl: všeobecný sportovní rozvoj mladého hráče v symbióze se vzdělávacím procesem a zajištěným lékařským dohledem, regenerací, stravováním a pro přespolní akademiky i ubytováním. „Moc se na spuštění jihlavské akademie těším. Znám lidi, kteří tady dělají mládežnický fotbal, a nejdu tak do neznáma. Startuje něco nového, což je vždy lákavé," uvedl Jan Kameník, vedoucí jihlavské akademie. „Každé začátky, a zvlášť pokud jde o tak velký projekt, jsou těžké, ale z naší zkušenosti si vždy všechno sedlo a rozjelo podle představ. Dlouhodobě spolupracujeme s FC Vysočina při zřizování sportovních tříd se zaměřením na fotbal, ale teď bude výběr chlapců ještě kvalitnější," řekl František Svoboda, ředitel ZŠ Evžena Rošického, která zajistí vzdělávací program pro členy akademií v rámci základní školy.

Do akademie, která začne na podzim, budou přijímány děti ve věku čtrnáct a patnáct let. Celkem je v plánu přijmout pětadvacet hráčů. Kraj, město Jihlava i Fotbalová asociace České republiky už schválily memorandum o spolupráci.