VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občanská poradna: Dluhy trápí každého druhého klienta

Jihlava – Jihlavská občanská poradna eviduje 
případ, kdy měl klient 35 různých věřitelů.

2.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Attila Racek

Dluhy, insolvence, exekuce. To jsou nejčastější problémy klientů jihlavské občanské poradny. Podle vedoucí jihlavské poradny Aleny Slavingerové drží dluhy prvenství už bezmála tři roky.

„Tvoří prakticky padesát procent všech dotazů, které během roku řešíme," vypočítala Slavingerová. Na jihlavskou poradnu se v prvním pololetí letošního roku obrátilo přes pět set klientů.

Problémy se zadlužením se podle pracovníků jihlavské poradny týkají různých společenských vrstev. Karel Křivánek, který lidem radí zhruba osm let, se za svou praxi setkal s lidmi na vysokých pozicích i se sociálními případy. „Seděli proti mně inženýři, advokáti, lékaři, lidé se základním vzděláním, dělníci 
z největší jihlavské firmy, kterým se snížily platy, takže nejde o nějakou jednolitou specifickou skupinu dlužníků," vyjmenoval různé skupiny klientů Křivánek.

Přesnou statistiku o tom, jaká věková skupina dluží nejvíce, si poradna neeviduje. Odhaduje ovšem, že padesát procent zadlužených klientů jsou lidé v produktivním věku, zbytek si rovným dílem mezi sebe rozdělí senioři 
a mladí lidé ve věku 18 až 25 let. „To jsou většinou studenti, kteří se zadluží ještě dříve, než na sebe začnou vydělávat. Dluhy se jim nakumulují například z jízd načerno nebo ze smluv s mobilními operátory, které nestačí splácet," uvedl konkrétní případ pracovník jihlavské občanské poradny.

Dluhová spirála

Dluhová oblast se bude v popředí statistik vysočinských poraden prý držet ještě dlouho. „Jeden náš klient si u 35 různých věřitelů napůjčoval částku 1,8 milionu korun. Jeho čistý příjem je patnáct tisíc měsíčně," připojil jeden z případů zadlužení Křivánek.

Problém je podle něj v tom, že lidé nepřemýšlí, co bude do budoucna, ale řeší jenom to, co je teď. „Děláme besedy na základních i středních školách 
a spousta mladých bere půjčky jako standard. Vidí to doma, takže od toho se to odvíjí dále," přidala poznatek z preventivních akcí Alena Slavingerová.

Lidé na Vysočině si prý obecně berou nižší půjčky než třeba lidé v Praze, protože mají nižší příjmy. „Dost často se dostávají do pasti kvůli půjčkám za deset tisíc. Na konci roku zjistí, že mají zaplatit šedesát," doplnil Křivánek.

Trendem posledních let je podle pracovníků poraden, kteří se v úterý sešli na semináři v Jihlavě, zadlužování seniorů kvůli příbuzným. „Senioři jsou zdrženlivější v půjčování si, ale jen do té doby, než je požádají příbuzní, pak se zdrženlivost ztrácí a mohou se dostat do problémů," uzavřel téma dluhů Křivánek.

Autor: Jana Kodysová

2.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení