Starostové menších obcí si na přebujelou administrativu stěžují už dlouho. V posledních dvou měsících se však hojně podepisují pod petici, která odmítá zavedení nové povinnosti v podobě registru smluv.
Zavedení této povinnosti může být pro malé obce tak náročné, že může v krajním případě ohrozit i samostatné fungování místní samosprávy. Alespoň tak o tom mluví členové petičního výboru, mezi nimiž je za Jihlavsko také starostka Vysokých Studnic Arnoštka Ženčáková.
„V červnu jsme se sešli v Jihlavě společně s dalšími asi dvaceti starosty, kde jsme řešili, jak se postavit proti návrhu na registr smluv, který měl být původně projednáván v červenci na mimořádném zasedání Parlamentu České republiky," vysvětlila původ petiční akce starostka Arnoštka Ženčáková. Na červnovém setkání vzniklo usnesení, které nese název Jihlavská výzva, která požaduje, aby na bedra starostů nebyly nakládány další administrativní povinnosti.
Jihlavská výzva doplnila petici, která koluje mezi obcemi a staví se proti zmiňovanému zavedení registru smluv. Obávají se, že pokud zavedou do registru smlouvu pozdě nebo špatně, může jim to přinést problémy, které je budou stát peníze. „Nemám problém s tím naše smlouvy ukázat, aby bylo jasné, že jsou v pořádku. Zákon má bojovat proti korupci, ale stíhán by byl starosta, když zapomene vyvěsit smlouvu," sdělil už dříve starosta Víru Ladislav Stalmach, který je rovněž součástí petičního výboru.
Kdo se přidá?
V současné době už petici podepsalo více než 600 obcí z celé republiky, což představuje asi desetinu obcí celkem. Petiční výbor chce však podpisy získávat i dále. „Nakonec se na červencové schůzi o registru smluv nejednalo, na programu by to tak mělo být až v září. Do té doby chceme sbírat podpisy," potvrdila starostka Vysokých Studnic Ženčáková. Ta kromě práce starostky zároveň dělá na obci účetní. Sama ví, že nejdříve si musí splnit povinnosti účetní, a poté se věnuje práci starostky.
„Nechceme si už dále nechat házet na hlavu další povinnosti. Aktivita proto po obcích koluje dále," dodala Ženčáková. Kdo se k aktivitě přidá, je vyznačen ve vzniklé mapě.
Z mapy je patrné, že největší zastoupení podepsaných obcí má Vysočina. Na Jihlavsku se k petici proti registru smluv přidali například také v Cejli. Starostka Pavlína Nováková vysvětlila, proč se obec pod výzvu připojila.
„Nedovedu si představit, že při současném vytížení budeme ještě veškeré smlouvy, objednávky a faktury dále zanášet do registru. Jsme na obci s paní účetní dvě a práce máme už tak dost," řekla starostka Pavlína Nováková. Podobně hovoří i další starostové.