Řada samospráv ale přes nedostatek peněz nechce lidem sáhnout na společenské a kulturní akce.

„Šetřit budeme, kde to jen trochu půjde. Některé plánované akce počkají. To víme jistě, i když rozpočet schválíme za deset dní,“ řekla včera Jolana Vrátná, místostarostka Dobroutova s 260 obyvateli.

Všichni šetří

V Lukách nad Jihlavou s bezmála třemi tisíci obyvatel rozpočet schválí 2. března.

„V rozpočtu budou příjmy na úrovni roku 2006. Je to pokles o pětinu. V pololetí uvidíme. Ještě můžeme něco škrtnout, ale zima nás letos vydrásá z peněz. Rozpočet musíme držet hodně při zemi,“ připustil starosta Luk Viktor Wölfl.

V Lukách nechtějí ubrat peníze kultuře, mládeži a sportovním akcím. „Společenské a sportovní akce zachováme, raději si odpustíme některé investiční akce,“ doplnil starosta Luk.

Podle náměstka hejtmana pro finance a grantové programy Vladimíra Novotného propad daňových příjmů od státu postihl všechny obce. „Ministerstvo pro letošek odhaduje daňové příjmy krajů vyšší o 3,7 procenta než loni. Přesto se obce drží při zemi v rozpočtech na úrovni roku 2007 nebo ještě níž,“ vypočítal náměstek.

Bítovčice s bezmála 430 obyvateli splácejí staré úvěry, nové neotevřou. „Rozpočet platí od Nového roku. Nečekáme velké výdaje, ale chceme šetřit,“ shrnula starostka Bítovčic Eva Bendová.

Hodice se 750 obyvateli hospodaří v provizoriu.

„Pozdržíme některé investiční akce, a zmírníme tak daňový propad. Myslím, že nejnižší bod je za námi a bude líp,“ předpověděl starosta Hodic Josef Bakaj.