Obchvat Brtnice bude o délce 3,6 kilometrů a bude o poznání komplikovanější než další dva chystané obchvaty u Zašovic a Slavětic na Třebíčsku. „Je tam složitější terén a budou tam dva mosty,“ vysvětlil náměstek hejtmana Martin Kukla (ANO).

Zadání veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace je jen začátek. „Jedná se o složité stavby, které začínáme projektovat jako první,“ uvedl Kukla s tím, že na trase do Dukovat jsou právě tyto tři obchvaty nejsložitější, cesta přes Třebíč nebo Okříšky se bude řešit později.

„Některá část občanů to přivítá, některá samozřejmě ne. To tak je vždy, když se něco buduje,“ řekla starostka Brtnice Miroslava Švaříčková (ODS) s tím, že se podnikatelé bojí odlivu zákazníků z centra města. Jiní se obávají zvýšeného provozu v blízkosti Brtnice. Naopak majitelům novostaveb na kraji Brtnice obchvat nevadí, bude město míjet z opačné strany.

Obchvat už jednou emoce ve městě budil. Bylo to v roce 2006, kdy Brtnice získala peníze na vybudování průtahu městem. Občané však plánovanou stavbu nesprávně pochopili, obchvat města odmítli a peníze se musely vracet. Nicméně od té doby již je varianta obchvatu zapracována v územním plánu.

Rekonstrukce Brněnského mostu v Jihlavě.
Objízdná trasa do Jihlavy se uzavřela

Projektová dokumentace vyjde na čtyři a půl milionu, částka by měla být proplacena ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Do zahájení stavby, která pak vyjde na 628 milionů, je však stále daleko. „Jsme také na začátku majetkoprávních příprav. Čeká nás velice náročná fáze vyjednávání,“ připomněla krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Obchvat by měl být postaven do roku 2027, o dva roky později se po této trase poveze nadrozměrný náklad pro technologickou obnovu elektrárny v Dukovanech. „Je to investice, která bude sloužit pro veřejnost a v těchto parametrech se bude budovat. S výhodou by byla využita pro transport nadrozměrného nákladu. Ale není to hlavní a už vůbec ne jediný důvod, proč se má budovat,“ zdůraznil Zdeněk Kadlec z krajského úřadu.

Také z toho důvodu se budou muset mosty vyztužovat a podepírat, až pojedou kamiony do Dukovan. Očekává se, že pro přepravu nadrozměrného nákladu bude potřeba dokončit také severozápadní část obchvatu Velkého Beranova a jihozápadní část obchvatu Jihlavy.

Bazén E. Rošického v Jihlavě.
Bazén Evžena Rošického bude přes měsíc zavřený