Zájemci budou mít čas na podání nabídek do začátku letošního července. Hejtmanství je pak vyhodnotí a vybere vítěznou firmu. „Pokud vše proběhne bez průtahů nebo jiných komplikací, už v říjnu mohou v místě trasy obchvatu začít přípravné práce,“ řekl krajský radní pro oblast dopravy Jan Hyliš (ČSSD).

Půjde o kácení stromů, terénní přípravy, vyměřování, vytyčení i přípravu staveniště včetně skrývky ornice a zahájení zemních prací. Ptát se na uzavírky je ale zatím předčasné.

ŠMOLOVY. Tato místní část Brodu je kvůli diskusi o obchvatu rozdělená.
Jihozápadní obchvat měl dvě varianty. Nelíbily se místním, přibude ještě třetí

Obchvat propojí silnice II/602 směřující na Velké Meziříčí a také k dálnici D1, II/405 na Třebíč a I/38, která vede do Znojma. „Součástí bude výstavba osmi mostních objektů a tří velkých okružních křižovatek, které vyřeší bezpečné křížení s hlavními silnicemi,“ prozradila mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Kruhové objezdy budou V Ráji, u odbočky na Puklice a u Helenína.

Jihovýchodní obchvat bude téměř pět a půl kilometru dlouhý a devět a půl metru široký, vyjde zhruba na miliardu. Hejtmanství se podařilo získat téměř tři sta milionů korun z evropských dotací. Stavba bude podle Kraje Vysočina trvat dva roky, což je obdobné jako aktuálně budovaný obchvat Velkého Beranova. Třetí obchvat za stovky milionů na Jihlavsku se pak plánuje u rovněž nedaleké Brtnice.

Plánovaný obchvat Třebíče.
Za sedm let začnou s obchvatem Třebíče. Ustoupí jen průmyslové haly a zahrady