Šlo o peníze na Jihovýchodní obchvat Jihlavy. Ten se měl začít stavět v roce 2020. Další rok v březnu ale hejtmanství informovalo, že kvůli odvolání neúspěšného uchazeče není jiná možnost než zrušit veřejnou zakázku. Tři sta milionová evropská dotace se rázem ocitla v ohrožení. „Zřejmě nebudeme schopni vyčerpat celkovou dotaci,“ připustil tehdy hejtman Vítězslav Schrek.

O rok později odmítl stavět obchvat Metrostav Infrastructure, který původně nabídl nejnižší cenu. „V důsledku války na Ukrajině je situace ohledně dostupnosti a ceny základních stavebních materiálů kritická,“ vysvětlil Jan Kuhn z Metrostavu a argumentoval cenami stavební oceli, asfaltového pojiva, plynu a nafty. Následně odstoupili ze zakázky i všichni další uchazeči.

Zoologická zahrada v Jihlavě.
Deset let od obří investice. ZOO pěti kontinentů vyšla na sto třicet milionů

Na třetí pokus se už podařilo vybrat dodavatele stavby a 1. prosince 2022 vše začalo, symbolicky v jihlavské lokalitě V Ráji. Dělníci dělali, co mohli, přálo jim počasí a nakonec se vše podařilo. „Díky bezproblémovému průběhu stavebních prací a úsilí všech zainteresovaných se podařilo vyčerpat celou výši dotace,“ informovala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

V jihlavském Vědeckotechnickém parku v roce 2021 fungovalo očkovací centrum.
Od pompézního otevření k insolvenci. Tak skončil Vědeckotechnický park Jihlava

Jak dále hejtmanství prozradilo, dotace ve výši přes 307 milionů byla z Integrovaného regionálního operačního programu. „Skládala se z příspěvku Evropského fondu pro regionální rozvoj a z příspěvku ze státního rozpočtu,“ popsala Svatošová.

Kroupy na zahradě rodinného domu v Popicích. Neděle 19. května 2024 kolem 21. hodiny.
Supercela nad Jihlavou. Kroupy zasypaly úrodu, nebe se zbarvilo do růžova

Čerpání dotace bylo nastavené ve dvou etapách. První za období do konce července 2023 a druhá do konce prosince 2023. „Tyto dvě žádosti v sobě zahrnovaly způsobilé výdaje uhrazené od začátku stavby do konce roku 2023. Jejich výše byla dostatečná pro vyčerpání celé dotace,“ řekla Deníku mluvčí.

Jak Kraj Vysočina potvrdil, evropské dotace mají zásadní význam. „Umožňují realizovat více plánovaných a připravených staveb a v rychlejším tempu. Pokud by kraj musel financovat náročnější akce typu obchvatů pouze ze svých prostředků, na mnoho silničních staveb by se dostalo až v delším časovém horizontu,“ uzavřela Jitka Svatošová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na rušné křižovatce nefungovaly semafory. Řídili ji policisté.

Zdroj: Deník/Martin Singr