Samotná stavba na silnici II/353 začne příští rok. „Více než kilometr dlouhý nový úsek chceme financovat pomocí evropských fondů. Předpokládané náklady na stavbu jsou odhadovány na sto dvacet miliónů korun,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Podle něj je křižovatka v Rytířsku nebezpečná, proto je třeba vést dopravu jinou cestou.

Ilustrační foto
Zemědělci ze Žďárska k plánovanému protestu: traktory na Prahu nic nevyřeší

Stavba obchvatu Rytířska by měla začít v roce 2025.Stavba obchvatu Rytířska by měla začít v roce 2025.Zdroj: Kraj VysočinaSeverně vedený obchvat uvítá i starosta Jamného, pod které Rytířsko spadá, Ľuboš Varhaník. „Obchvat Rytířska se táhne delší dobu, já ho jako starosta převzal v době, kdy to stálo na mrtvém bodě,“ uvedl.

Stavba by měla trvat dvě stavební sezony. „Obchvat Rytířska je naprojektován od nájezdu na D1 Velký Beranov s napojením na už hotový obchvat Jamného, který kraj dokončil v roce 2014. Součástí stavby budou meteohláska a dvě protihlukové stěny v křižovatce s přeložkou původní vedlejší silnice třetí třídy,“ informoval náměstek hejtmana pro oblast dopravy Miroslav Houška.

Na trase Jihlava – Žďár nad Sázavou už Kraj Vysočina postavil obchvaty Velkého Beranova, Jamného, Bohdalova a Nového Veselí. Od otevření ochvatu Jamného to přitom letos v létě bude deset let., jeho součástí měla být i nově zamýšlená trasa. „Rytířsko bylo v původním záměru také, dokonce to měla být první etapa, ale byly tam majetkové spory, proto se nerealizoval,“ připomněl Varhaník.

Nyní jsou už všechny pozemky v místě stavby ve vlastnictví Kraje Vysočina, zbývá vykoupit poslední malou část, kterou vlastní Lesy ČR. "Jsou tam dvě varianty, obě jsou předjednané," uzavřel hejtman.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ve Žďáře opraví Vysockou ulici. Práce začnou na jaře, potrvají dva roky

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek